5 кроків для оформлення спадщини. Крок перший: право на спадкування

Процес спадкування може здаватись складним і заплутаним, а безкінечні черги державних нотаріальних контор не завжди дозволяють отримати вчасну та вичерпну консультацію з незрозумілих для Вас питань. Ми розпочинаємо цикл статей, в яких ми визначимо для Вас 5 основних кроків, які допоможуть Вам зрозуміти процес отримання спадщини та швидко оформити спадкові права, або ж вчасно звернутися за компетентною допомогою у цій справі.

І першим кроком в цьому процесі є розуміння того, хто ж і коли має право на спадщину.

Право на спадкування у будь-кого виникає виключно після смерті спадкодавця, або оголошення його померлим.

Відповідно до ст. 1223 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) право на спадкування мають спадкоємці за заповітом чи за законом.

За загальним правилом право на спадкування мають особи, визначені в заповіті. Тобто якщо заповіт існує, то усе майно і права померлого, або те майно і права, які конкретно зазначені в заповіті, переходять до осіб, яким такі права передав сам заповідач.

Спадкоємцем за заповітом може бути абсолютно будь-яка людина незалежно від факту спорідненості зі спадкодавцем (померлим). Спадкоємця за заповітом та обсяг спадкування такою особою визначає особисто спадкодавець, про що уповноваженими особами посвідчується заповіт.

Якщо заповіт не складався, або ним охоплено не все майно чи права, які залишились після смерті спадкодавця і які мають перейти до його спадкоємців, то право на спадкування переходить до осіб, визначених законом.

Слід зробити ремарку про те, що заповіт не завжди має абсолютний характеру і з нього є виключення. Цивільне законодавство України передбачає, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

Спадкоємці за законом – це, зазвичай, родичі померлого до шостого ступеня споріднення включно, або особи, які проживали разом з померлим однією сім’єю. Усі спадкоємці за законом розподілені на п’ять черг спадкування і отримують своє право на спадкування саме в порядку черги. Однак, з цього правила також існують виключення і в договірному чи судовому порядку черговість може бути змінена.

Важливо знати одне: навіть якщо Ви не родич померлого, чи родич далекого ступеня споріднення, але вважаєте себе спадкоємцем, Ви маєте право подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу. Право на звернення із заявою про прийняття спадщини і право на спадкування – це різні речі. Питання про те, чи є у Вас право на спадкування і чи може воно бути реалізоване буде вирішуватись нотаріусом лише в процесі оформлення спадщини, але про це читайте вже в наступних статтях нашого циклу.

Цикл статей готує партнер юридичної фірми Правова група ХіТ, (м. Полтава, тел.. (095)504-50-50), Христина Захарова. Якщо у Вас виникають будь-які питання щодо оформлення спадкових справ, Ви можете звертатися з ними до офісу Громадської платформи (м. Полтава, вул. Котляревського 6), чи безпосередньо до автора статті.

06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
Вирішили не чекати доки міська влада вирішить усі проблеми Вашого мікрорайону? Вважаєте, що громада мікрорайону повинна бути активною, та сама створювати та змінювати простір навколо себе? Не знаєте з чого розпочати свою діяльність? Ми…
11.07.2018
            Закон України «Про житлово-комунальні послуги» уже є чинним трошки більше півроку, однак до сих пір зостається terra incognita для більшості споживачів комунальних послуг.             У цій статті ми спробуємо розібратись разом із Вами із основними…
14.03.2018
Що робити коли у вас вимагають хабар? 1. Зберіть інформацію для того, щоби подати обґрунтовану заяву про корупцію          …
Дії, які необхідно здійснити спадкоємцю для оформлення права власності на земельну ділянку в порядку спадкування: 1. Подати державному або приватному нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Така заява подається особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Ми розпочинаємо цикл статей із серії «Як просто» з порадами юриста щодо вирішення найбільш розповсюджених проблем населення м. Полтави.Державна соціальна політика щодо забезпечення земельними ділянками учасників АТО (членів їх сімей) виправдано є правильною та необхідною!…
запис на прийом
Підписатись на новини