14.03.2018 15:09
АНТИКОРУПЦІЙНА ІНСТРУКЦІЯ

Що робити коли у вас вимагають хабар?

1. Зберіть інформацію для того, щоби подати обґрунтовану заяву про корупцію

1 (1)

          Українські чиновники все рідше вимагають гроші прямо. Найчастіше посадовці натякають, що вирішення питання вимагає багато часу та зусиль. При цьому зазначають, що певна «матеріальна допомога» значно пришвидшила би роботу. Мабуть, кожен хоч раз у житті потрапляв у схожі ситуації, або, принаймні, чув про них від знайомих. Що робити? – Зібрати максимум інформації про вимагання. В жодному разі не передавайте гроші на місці події. Продовжуйте розмову і збирайте якомога більше деталей – яка сума та валюта, яким чином передати тощо. Залізним аргументом у притягненні хабарника до відповідальності буде зафіксований через відео чи аудіо факт вимагання. Головне – самому не провокувати службовця до отримання хабара. Адже за такі дії в Україні передбачена кримінальна відповідальність. 

          Ч. 1. Статті 368-3 ККУ. Підкуп службової особи юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми – караються штрафом від ста пʼятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк. Ч. 1. Статті 368-4 ККУ. Підкуп особи, яка надає публічні послуги – караються штрафом від ста пʼятдесяти до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

          Зібравши необхідну інформацію, прямуйте до правоохоронців.

2. Напишіть заяву до правоохоронців

          Створення нових антикорупційних органів призвело до певного ускладнення чинної системи підслідності розслідувань корупції. Окрім національної поліції та прокуратури тепер корупцією займаються Національне антикорупційне бюро та Спеціальна антикорупційна прокуратура. Також зараз вже діє Державне бюро розслідувань. 

2

          Ще існує Національне агентство із запобігання корупції. Основні його функції полягають, зокрема, у контролі та перевірці декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також забезпеченні роботи Єдиного державного реєстру декларацій. Але до повноважень цього органу входить і здійснення співпраці із особами, які добросовісно повідомляють про можливі факти корупційних або повʼязаних з корупцією правопорушень, інших порушень ЗУ «Про запобігання корупції».  До кого звертатися? – Підслідність кожного окремого кейсу залежить від складу правопорушення. Визначальна характеристика – до компетенції НАБУ і ДБР віднесено розслідування злочинів високо посадовців, прокурорів, суддів, нардепів, голів облрад та ін. Крім того, в компетенції ДБР – розслідування злочинів службових осіб НАБУ та САП. Решта корупційних злочинів, що вчиняються на локальному рівні, розслідуватимуться органам внутрішніх справ.

           В решті звернення до Нацполіції буде безпрограшним варіантом. Якщо справа буде не в компетенції поліцейських, то заяву мають спрямувати за адресою уповноваженої установи. Заява або повідомлення про злочин подається у довільній формі. Бажано зазначати свої персональні дані – ПІБ, контактна інформація. Разом із тим, допустимо надавати інформацію й анонімно. Такі звернення розглядаються за умови, якщо заява стосується конкретної особи. Також заява має містити фактичні дані, що можуть бути перевірені. До НАБ і Нацполіції, як і до ДБР після його повноцінного запуску, можна подавати заяви в електронному вигляді.
Після подання заяви важливо зафіксувати номер, за яким її зареєструють правоохоронці, аби в подальшому слідкувати за її розглядом.

3. Розвиток подій

          Термін, відведений на відповідь визначений у «Законі України про звернення громадян» і становить 30 днів. У окремих випадках він може бути продовжений, але в цілому не має перевищувати сорок пʼять діб. Дуже важливо вказати у поданій заяві правильні контактні дані, адже саме за ними з вами звʼяжуться правоохоронці, які мають взяти справу під свій контроль. Вчинення будь-яких дій без їхнього відому в майбутньому може бути використане проти вас у суді, тож не слід вдаватись до самодіяльності.

3

          Точна інформація, щодо досудового розслідування є тайною слідства, і у відкритому доступі її немає. Попри це, з численних свідчень учасників затримань та оперативних довідок відомо, що найчастіше правоохоронці використовують мічені банкноти, за допомогою яких хабарника ловлять «на гарячому».

          Факт передачі хабаря неодмінно має бути задокументований. Найчастіше робиться це за допомогою відеокамер та диктофонів. При цьому гроші або інші цінності, які плануються до передачі, помічаються спеціальними невидимими розчинами, що проявляються лише під світлом ультрафіолетового ліхтаря.

         Всі ці дії проводить слідчий, який складає протокол. До протоколу також вносяться серії та номери купюр, або серійні номери чи детальний опис цінностей, що будуть передаватися. Всі етапи підготовки також фіксуються на фото та відеокамери аби унеможливити будь-які махінації. 

4. Якщо реакції немає, пишіть заяву на правоохоронців

          Якщо вам не відповіли в 45-ти денний термін і допомоги від правоохоронців ви не отримали, не треба складати руки – за подібну бездіяльність законом передбачена відповідальність.

4

          Ч. 1. Статті 367 ККУ. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обовʼязків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб – карається штрафом від пʼятдесяти до ста пʼятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. 

          В першу чергу, необхідно звернутись на гарячу лінію Міністерства внутрішніх справ та повідомити про факт бездіяльності. Якщо дзвінок не дасть результатів – необхідно скласти заяву на їмʼя начальника відділку і вимагати завірений талон з вихідним номером, який буде слугувати документальним підтвердженням ваших намірів вплинути на ситуацію. Якщо ви не дочекалися реакції на письмове звернення, варто підключити прокуратуру. Крім того, дії чи бездіяльність допущені при розслідуванні кримінальної справи, а також рішення про зупинення досудового розслідування чи закриття кримінальної справи можуть бути оскаржені слідчому судді.

5. Надайте справі розголосу

          Більше за правоохоронців корупціонери, особливо високопоставлені, бояться журналістів та громадських активістів. Якщо ви не впевнені у тому, що ваша справа розслідується і буде доведена до кінця, зверніться за допомогою до ЗМІ чи правозахисників. Ваша справа отримає розголос і ви зможете посилити вашу позицію компетентною юридичною підтримкою.

5

6. Доводьте справу до кінця

           Розгляд заяви, слідчі дії, судовий процес – достатньо тривалий ланцюжок подій щодо притягнення злочинців до відповідальності. На жаль корупційність самих правоохоронних і судових представників, можуть розтягнути процес на місяці, а інколи й на роки.Зрушити з мертвої точки і якось просунутись у боротьбі з корупцією та хабарництвом ми зможемо лише тоді, коли кожен громадянин перестане бути байдужим і зробить свій вклад у цю боротьбу.  Контакти державних органів та громадських організацій, що допоможуть у боротьбі з хабарництвом і корупцією. 

6

Контакти державних органів та громадських формувань по боротьбі з хабарництвом і корупцією:

Міністерство внутрішніх справ України – (044) 254-94-94

Національне антикорупційне бюро України – 0-800-503-200

Transparency International  Україна – (044) 360-52-42

Хабардокс – Повідомити про корупцію онлайн –  https://xabardocs.org/

Лише виховуючи нульову толерантність до корупції в суспільстві, особисту відповідальність та чесність ми зможемо змінити ситуацію із тотальною корупцією. Допоки ми мовчимо, корупція зжирає нашу державу і зазіхає на наші права. Не спостерігай, дій!

За матеріалами corruptua.org

10.11.2021
Цінуємо нашу постійну і різноманітну співпрацю з Полтавською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Олеся Гончара. Цього разу це була “Антикорупційна мафія: місто проти корупції” з десятикласниками з 38 школи. У Києві за цією грою влаштовують турніри,…
Днями Фонд родини Богдана Гаврилишина обрав свого амбасадора на Полтавщині. Подвійна приємність, бо цією людиною стала наша невтомна голова Юлія Городчаніна. І сама колишня випускниця програми Фонду відтепер Юля допомагатиме таким же молодим, активним, креативним і натхненним землякам, спраглим…
Напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок пропонуємо поговорити про гендер та жінку в українській мові. Мова – це не лише засіб спілкування, а й спосіб вираження нашого світосприйняття. Українська мова в останні…
Місто критично потребує нової якості політики! Школа депутата – це підготовка політичних лідерів на нових принципах, відповідно до сучасних викликів. За три місяці навчань слухачі Школи отримають необхідні знання та навички,…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
НАБІР НА ПРОГРАМУ “МОЛОДЬ ЗМІНИТЬ УКРАЇНУ – ПОЛТАВЩИНА” ФОНДУ РОДИНИ БОГДАНА ГАВРИЛИШИНА! Програма для молодих патріотичних мешканців та мешканок Полтавщини, які бажають бути активними у громадському житті краю та України та готові бути рушійною…
запис на прийом
Підписатись на новини