08.02.2022 12:47
Чи потрібні газони в місті та чим вони можуть нашкодити?

Наявність газонів у містах асоціювалися із безпекою, чистотою та благополуччям. Такий штучно створений трав’яний покрив красивий та підкреслює архітектурні композиції. Проте мало хто задавався питанням, чи корисний він? Як виявляється, для сучасного міста – ні.

Що таке газони та звідки на них взялась мода, яку загрозу він несе та що із цим робити розповіла ландшафтна дизайнерка, урбан агрономка Ольга Іващенко.

Газони (в контексті міста) – це ділянка однорідної території з дерновим покривом, який штучно створюється шляхом посіву і вирощування дерноутворювальних трав (переважно багаторічних злаків) або одернування.

Сьогодні мова йтиме не про підстрижені зелені ділянки з різнотрав’я поблизу будинків, а про штучно створене декоративне покриття зі штучно висіяних або висаджених рослин у містах.

Трішки цікавих фактів з історії формування газонів

У XVII столітті відбувалась революція у будівництві – почали будувати великі будинки, палаци. Проте на той час Європа була вкрита густими лісами. Щоб підкреслити сприйняття палацової архітектури, наприклад, Версальського палацу, вирізали навколо всі дерева та чагарники. Це був перший зародковий стан газону.

Батько-засновник США Джордж Вашингтон, під час будівництва Нового світу та «американської мрії», щоб показати Європі свою заможність, вирішив зробити зелені галявини поруч із будинками. Газони косили спеціально навчанні люди маленькими косами. Ця послуга була наддорогою, тому її могли собі дозволити лише дуже заможні.

1830-го року власник ткацької фабрики в Англії створив першу газонокосарку, бо це було дешевше ніж утримувати рабів. Настала наукова революція, яка змінила все.

1860-му році налагоджений серійний випуск газонокосарок вже за океаном. За 30 років налагодили їх серійне виробництво. Ще за 10 років з’явилися механізми для поливу газонів.

1914 рік – виходить замітка в «The New York Times», в якій йдеться, що Рузвельт настільки втомився від політики, що цілий день у неділю косив газон.

У 1920-х роках з’являється електрика, яка робить більш доступним газон для майже кожного.

 За 100 років газон посів в умах, як символ «американської мрії». 1980-му газонна індустрія в штатах оцінювалася у 6 мільярдів доларів. Ця сума приблизно дорівнює, як і об’єм продажів напою «Coca-Cola».

Догляд за газом чимало потребує ресурсів та часу.

Стандартний газон потребує поливу 3-4 рази на тиждень. Загалом це близько 30 літрів води на 1 метр квадратний. Газон потребує покосу 1 раз на тиждень та регулярного підживлення. Окрім цього газон часто хворіє, тому потребує 4-6 обробок хімічними препаратами на сезон. Можна нічого не робити, проте він тоді не буде зеленим, а пожовтіє вже за 2-3 місяці після укладки.

Якщо газон асоціюється з безпекою, чистотою та благополуччам міста. Що тут не так?

 «Перші луки перетворилися на газони приблизно 100 років тому. І лише зараз ми зрозуміли, що той шлях не був вірним»

У 2010-році вийшла декларація ООН щодо біорізноманіття, яку готували близько 20 років фахівці багатьох розвинутих країн світу. В опублікованому звіті була шокуюча інформація: у містах, за 100 років 97% всіх живих організмів було втрачено через те що у нас є газон, а не луг.

Наразі вектор націлений на заміну газонів луками, бо вони поглинають у 5 разів більше вуглецю. 1 квадратний метр лукової рослинності завдяки своїй щільній кореневій системі поглинає стільки само вуглецю, скільки одне дерево. Вони затримують пил та важкі метали, поглинають у 10 разів більше тепла. А ще, 1400 живих видів організмів виживають завдяки лугам у містах і світі в цілому. Вони приваблюють розпилювачів, які нині на грані вимирання.

Якщо постійно косити луки, то не буде великих колючих стручків та бадилля. Воно не встигне сформуватись, а різноманіття культур луку допоможуть зберегти екосистему. Газон у місті потрібен виключно у місцях для взаємодії людей.

 

17.12.2021
З 10 грудня вступив в дію Закон про обмеження обігу пластикових пакетів. На першому етапі заборона стосується тонких і надтонких та оксорозкладних пластикових пакетів – тих, в які зазвичай покупці складають товар. Тепер надавати їх безоплатно в…
23.10.2021
Згідно із правил утримань зелених насаджень рівень озеленение міських вулиць має бути не меншим 25%, а території біля шкіл – 45-50%. Перш за все, вони слугують резервуарами для чистого повітря.
05.08.2021
Останні роки у Полтаві та інших містах України активно обговорюється нерозбірлива обрізка дерев, коли на вулицях міст замість зелених красенів залишаються лише страхітливі обрубки, які за пару років так-сяк жевріють, а потім тихо помирають. Через це у багатьох містах…
20.07.2021
Прийом документів до участі в установчих зборах Молодіжної Ради Полтавської міської територіальної громади триватиме до 26 липня включно. Раніше ж зазначені терміни були до 12-го липня. Подовжили терміни для того, щоб всі охочі встигли зібрати необхідний кейс для участі…
14.05.2021
У Полтавській громаді часто зустрічаються відпрацьовані автомобільні шини на прибудинкових територіях, клумбах та дитячих майданчиках. Також їх нерідко використовують, як відбійники для автівок. Проте мало хто задумувався, чому такого дворового «мистецтва» неможливо знайти у європейських країнах. Заборона на використання автопокришок…
26.04.2021
В Європі та багатьох країнах світу давно відмовились від пластику на кладовищах. Альтернативою стали живі квіти та охайна територія довкола могили. Багато громад в Україні та Полтавщині теж приєднались до цієї екологічної практики. Проте в самому обласному центрі питання…
запис на прийом
Підписатись на новини