ЧИ ПОТРІБНІ МІСТУ НОВІ ГРОМАДСЬКІ ПРОСТОРИ?

Ви, напевне, вже зустрічали в інтернеті петицію про створення нового громадського простору на площі біля Обласної бібліотеки. Сьогодні розкажу Вам, звідки виникла у нас із друзями та колегами така ідея і який в цьому сенс.

Зі створенням нових громадських просторів у нашому місті великі проблеми. Середньостатистичний мешканець міста в очах чиновника – це такий тупий п’яний «гопнік», який бродить по місту в пошуках, що б йому зламати, вкрасти і де би п’яним заснути. Розвиваючи цю думку, чиновник прибирає лавки – на них же будуть спати п’яні й бомжі! Не робить нормальні місця для відпочинку – все зламають і вкрадуть! Чи не робить милих затишних місць – там будуть наркомани тусуватися. Ставить всюди паркани – а то не дай Бог траву витопчуть, невдячні мешканці! Нормальні туалети – а навіщо?
У підсумку всі громадські простору в місті перетворюються на парковки з хаотичною торгівлею та рекламою. У кращому випадку залишаються якісь парки, що дісталися місту від попередніх радянських архітекторів. Звичайно, якщо в місті всього одна лавка, то з великою ймовірністю її займе бомж і група підлітків з пивом. Але якщо зробити 100 лавок, то Ви цього бомжа навіть не помітите. Адже якщо лавки прибрати, бомжі не зникнуть. Зате якщо створити хороші умови для нормальних людей, то вони вийдуть і залишаться проводити час на вулицях.

ЩО Ж ТАКЕ ГРОМАДСЬКІ ПРОСТОРИ І ЯКА ЇХНЯ РОЛЬ У ЖИТТІ МІСТА?

Громадські простори – це площі, вулиці, парки, пішохідні алеї, сквери, набережні, майданчики та усі інші відкриті міські простори, які мешканці міста використовують для прогулянок, відпочинку, зустрічей та спілкування. Це ті місця, де люди відчувають зв’язок з містом та іншими людьми. Проводити час на вулиці має бути так само комфортно, як і вдома.
Такі місця є осередками соціальних контактів і громадського діалогу, місцями, особливості яких є визначальними для ідентичності мешканців цих міст.
Щоб виконувати повноцінно свої функції, громадські простори повинні бути доступними, безпечними й різноманітними; вони мають уможливлювати безперешкодний рух усіх цільових груп, що беруть участь у міському житті; пропонувати людям місця для зустрічей, відпочинку, дозвілля; не виключати спонтанних або тимчасових способів використання – спільного користування без необхідності оплати.

Під доступністю мається на увазі те, що громадський простір зручно розташований і туди легко потрапити (це означає безбар’єрне середовище і близькість зупинок громадського транспорту). Під захищеністю розуміється захист від автомобілів, сонця, вітру та злочинності (наприклад, завдяки хорошому освітленню та завдяки присутності людей у громадських місцях). Комфорт створюється завдяки благоустрою пішохідних доріжок, місць для сидіння, підтриманню чистоти.

Громадський простір має сприяти соціалізації городян, реалізації принципів самоорганізації та суспільної відповідальності.

Різниця між прогресивним і відсталим містом полягає не в якості автодоріг. Вона полягає в якості пішохідної зони. Я бачила величезні шосе в африканських містах, де в багатьох людей немає води.

Ось, наприклад, знаменитий Хай-Лайн Парк на Манхеттені. Його розбили на висоті близько 10 метрів на місці колишньої гілки надземної залізниці. Тепер це одне з найкрутіших місць для прогулянок в Нью-Йорку.

1

У Відні в 2014 році була захоплена одним із громадських місць, адже там можна було відпочити, поспілкуватися з австрійцями, знайти веселу компанію таких же туристів, як ми, а не просто сидіти в готельному номері. Тому при наявності вільного часу йшли саме туди.

2_24Приклади можуть бути різними, і, здавалося, на перший погляд – це якась дрібниця, яка в масштабах міста не має ніякого значення, але в масштабах окремої людини – це її щоденний комфорт або навпаки дискомфорт.

Зверніть увагу, що це – місце, яке зазвичай у будь-якому місті займає одна припаркована машина.

3_1Або фонтанчики для пиття. Вважається, що в нас не надто спекотний клімат, тому в них немає потреби. Але зробити такий фонтанчик не складе труднощів, а людям – радість і зручно. А особливо в Полтаві, маючи таку чисту смачну воду, чому не поділитися нею зі спраглим туристом?

4_1А як Вам сходи для батьків і гірка для дітей (важливо, щоб була безпечною). Складно? – Ні. Зате уявіть, як це пожвавить вулицю.

5Дуже важливим елементом нормального громадського простору є вуличні кафе. З ними не треба боротися. Звичайно, якщо кафе або ресторан використовують вулицю для своїх столиків, вони повинні бути відкритими для цієї вулиці. А не так, як у нас люблять будувати якісь паркани, помости і прибудови.

7А ще вуличні музиканти дуже пожвавлюють вулиці. Взагалі будь-яка активність на вулиці – це добре. До речі, в Полтаві теж невдовзі пройде Фестиваль вуличної музики.

8

Взагалі місце уздовж річок – найцінніше, що є в місті. Тому будемо сподіватися, що згодом і в Полтаві з’явиться сучасна набережна.

9_8Повертаючись до питання «Чи потрібні Полтаві нові громадські простори?», хочу надати ще кілька аргументів для скептиків, перед тим як запропонувати Вам підтримати нашу петицію:

1) е-петиції не працюють!
Я вважаю, що е-петиції, опитування, громадські обговорення дають оцінку ситуації, висвітлюють запити суспільства, гуртують зацікавлених людей навколо проблемних питань чи навпаки прогресивних проектів, привертають увагу ЗМІ та влади. А це дозволяє зрушити ситуацію з місця. Адже допоки ми не говоримо про цю потребу, влада сама може не здогадатися, що громада потребує, або оцінити, що це не на часі, бо треба ще всі дороги відремонтувати, а потім ще раз відремонтувати.

2) чого його тут писать, візьми й зроби!
Будь-хто з громадських активістів, небайдужих полтавців чи будь-яка ГО не мають заміняти владу і виконувати за неї її функції. Тому що сили та бюджети не рівні. Влада розпоряджається коштами громади, а отже має враховувати побажання мешканців й забезпечувати розвиток інфраструктури в місті. Будь-яка дія на комунальній землі має погоджуватися з місцевою владою, а інколи такого дозволу можна й не дочекатися, аргументи відмови писала на самому початку.

Тож, якщо Ви як і я любите гуляти містом, хочете, щоб «нежива» кам’яна площа перед Обласною бібліотекою наповнилася життям та новими функціями, підтримайте петицію.

Юлія Городчаніна, 
координаторка ГО “Нова Полтава”

У понеділок в офісі ГО «Нова Полтава», що на вулиці Котляревського, 6, гостинно відкрив двері молодіжний воркшоп «Активуй!». Цей освітній проєкт став можливим завдяки перемозі «Нової Полтави» у конкурсі проєктів…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
  Полтава цілком може стати одним із чотирьох пілотних міст, де буде внесено зміни до Статуту міста та містобудівної документації. З такою ініціативою до міської влади та всіх зацікавлених партнерів вийшла громадська організація «Нова Полтава». А…
06.06.2019
У четвер, 30 травня, наша громадська організація  “Нова Полтава” в рамках  фестивалю “Майстерня міста” провела майстер-клас із розпису екоторб та нагородження учасників конкурсу “Еко візія”. Захід пройшов на площі біля театру Гоголя. Торби розмальовували на лляній сумці із вже готовим ескізом,…
Східноєвропейський центр багатопартійної демократії (СЦБД) оголошує конкурс на набір учасників в школи демократії у Львові, Одесі, Полтаві, Дніпрі та Києві на новий навчальний 2019-2020 рік.  Це вже другий набір слухачів у Полтаві, партнером якого виступає ГО…
29.05.2019
У суботу, 1 червня, полтавців запрошують на дискусію «Концепція сучасного двору». Захід відбудеться об 11:00 в подвір’ї ОСББ на Лідовій вулиці, 5. «Концепція сучасного двору» – панельна дискусія про облаштування прибудинкового простору, з точки зору розширення…
запис на прийом
Підписатись на новини