15.03.2018 17:19
Е-демократія по-українськи

Постреволюційна Україна суттєво просунулась в аспекті відкритості даних. Cтворено абсолютно нові та оновлено кілька десятків електронних реєстрів. Збільшується кількість онлайн-сервісів, які значно спрощують доступ до публічної інформації та адміністративних послуг. 

Довідки, за якими раніше потрібно було тижнями бігати по владних кабінетах, тепер можна отримувати не виходячи з дому. Інформація, до якої мали доступ лише держустанови, стала відкритою для всіх.

CorruptUA.org підготував підбірку з 10-ти онлайн-сервісів та реєстрів, які будуть корисними кожному українцю. 

1

1

Що за ресурс? 

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно. Простіше кажучи, за допомогою реєстру можна дізнатися, хто є власником будь-якої нерухомості в межах України. Розпочав роботу у січні 2015 року.

Кому і чим буде корисним? 

Першими активними користувачами реєстру майнових прав стали журналісти та громадські активісти, які за його допомогою викривали власників дорогих маєтків та земельних наділів у вищих ешелонах влади. 

Та насправді, реєстр може бути корисний будь-кому, хто збирається проводити операції з нерухомістю, навіть, якщо мова йде про оренду чергової квартири. 

Наприклад, з його допомогою ви можете дізнатись ім’я справжнього власника квартири, будинку, земельної ділянки за вказаною адресою, реєстраційним номером об’єкта нерухомості, кадастровим номером земельної ділянки, ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи. 

Ця послуга є платною і разом з комісією коштує 21 гривню. Крім іншого, на сайті можна безкоштовно перевірити документ про право власності аби бути впевненим, що перед вами не фальшиві папери. 

2

2

 

Що за ресурс? 

Публічна кадастрова карта України. Існує починаючи з 01.01.2013, але до останнього часу можливості по роботі з нею були достатньо обмежені. Та у 2015-2016 роках вона була доповнена додатковими шарами, які значно покращили можливості пошуку, а доповнена інформація про земельні ділянки надала цьому пошуку новий сенс. Курується Центром державного земельного кадастру. 

Кому і чим буде корисним? 

Публічна кадастрова карта, як і реєстр майнових прав, містить інформацію про нерухоме майно, але в даному випадку лише про земельні ділянки. За її допомогою можна знайти земельну ділянку, знаючи лише її місце розташування і абсолютно безкоштовно дізнатись її межі, розміри та кадастровий номер, який допоможе у подальших пошуках інформації. 

Зареєструвавшись у системі також можна безкоштовно отримати інформацію про власника земельної ділянки, частіше за все вона є актуальною, але у виписці стоїть примітка, що інформація не завжди оновлюється одразу, тож для отримання більш точних даних слід звертатись до реєстру майнових прав. 

3

3Що за ресурс? 

Альтернативна версія Публічної кадастрової карти, в якій публікується інформація про всі незаконні будівництва у столиці. Курується Київською міською державною адміністрацією. 

Кому і чим буде корисним? 

Містобудівний план Києва – це онлайн карта, на якій можна отримати інформацію про незаконні забудови у Столиці. Вся інформація у ньому є безкоштовною та відкритою. 

За допомогою цього сервісу кожен, хто хоче перевірити законність тієї чи іншої забудови може зробити це, буквально, у два кліки. Незаконні забудови відмічені червоним кольором, тож знайти їх дуже легко. 

4

4Що за ресурс? 

Єдиний державний реєстр судових рішень – це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. 

До Реєстру вносяться судові рішення Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних та місцевих судів – вироки, рішення, постанови, накази, ухвали, окремі ухвали (постанови) суду, що ухвалені (постановлені) судами у кримінальних, цивільних, господарських справах, у справах адміністративної юрисдикції, у справах про адміністративні правопорушення, крім судових рішень, які містять інформацію, що є державною таємницею. 

Кому і чим буде корисним? 

Реєстр судових рішень є повністю відкритим і безкоштовним. Він може стати у нагоді як фізичним, так і юридичним особам, які хочуть перевірити доброчесність тієї чи іншої фірми. Очевидно, наявність згадок про компанію, особливо в статусі відповідача, матиме вагу під час прийняття рішення про співпрацю. 

Особливістю реєстру є те, що в ньому не вказуються імена учасників справи, їх заміняють словами «особа 1», «особа 2» і т.д. Це робиться з міркувань дотримання норм закону про захист персональних даних. Назви ж та коди ЄДРПОУ компаній вказуються повністю, як і посади осіб, чиї імена приховані. 

5

5Що за ресурс? 

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Як стає зрозуміло з назви, це державний реєстр, у якому міститься інформація, про всі компанії, малих підприємців та громадські організації, що офіційно зареєстровані в Україні. 

Цей реєстр знаходиться у підпорядкуванні Міністерства юстиції. Це ще один приклад відкритості даних, що став можливим лише в останні декілька років. До цього, інформація, що містилася у реєстрі, була обмеженою та неінформативною. 

Кому і чим буде корисним? 

У реєстрі юридичних осіб ви зможете знайти вичерпну інформацію про будь-яку юридичну особу, Як-то повна назва, код ЄДРПОУ, адреса, ім’я засновника та керівника, дата заснування, номер телефону та види діяльності, на які в неї є дозволи. 

При укладанні будь-якого комерційного договору, компанії-контрагенти вимагають ці дані одне в одного, але їх з легкістю можна підробити. За допомогою ж реєстру їх можна легко перевірити. 

Крім того реєстр стане вам у нагоді аби дізнатись власників або контакти компанії, яка незаконно будує щось у вашому дворі, що володіє автостоянкою у вас під вікном, що продає вам товари і т.д. 

У реєстрі є дві опції: платна і безкоштовна. Безкоштовно шукати інформацію можна по назві або по коду ЄДРПОУ компанії, а за 50 грн, можна подивитись якими компаніями володіє ваш сусід, суддя чи мер. 

Крім того, нещодавно команда IGOV створила однойменного бота для Telegram, який сам шукає інформацію в реєстрі за назвою компанії, кодом ЄДРПОУ, або за ім’ям директора. Для того аби скористатись ним, вам необхідно завантажити Telegram і додатись у діалог до IGovBot

6

6Що за ресурс? 

Пошуково-аналітична система «.007» – це web-ресурс на основі відкритих даних про використання публічних коштів. Проект передбачає сервіс пошуку та візуалізації даних з відкритих джерел про використання державою бюджетних коштів. Основний акцент зроблено на простоті використання та представлення специфічної інформації з масивів даних. 

Кому і чим буде корисним? 

Цільова аудиторія «.007» – це свідомі громадяни, активісти, журналісти. Пересічні громадяни делегують представникам влади повноваження на забезпечення своїх суспільних інтересів і сплачують податки, але практично не мають дієвих механізмів контролю влади та впливу на її діяльність. В таких умовах, коли немає контролю, рівень відповідальності держави перед громадянами стає дуже низьким, а рівень корупції зростає. 

Рішення 007.org.ua – це доступний для кожної людини інструмент контролю влади, який допоможе слідкувати за бюджетними витратами, виявляти факти зловживань, робити власні дослідження та аналітику щодо використання публічних коштів. 

7

7

Що за ресурс? 

Є-Data — це офіційний державний інформаційний портал у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація про використання публічних коштів та реалізується ідея «Прозорого бюджету». 

Кому і чим буде корисним? 

Єдиний веб-портал використання публічних коштів є офіційним державним інформаційним ресурсом у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація згідно з Законом «Про відкритість використання публічних коштів». 

Доступ до інформації, оприлюдненої на єдиному веб-порталі використання публічних коштів, є вільним та безоплатним, що надає можливість задоволення публічного інтересу щодо процесів контролю, утворення, розподілу та використання публічних коштів розпорядниками та одержувачами коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, органами Пенсійного фонду, підприємствами, а також фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування. 

Цільова аудиторія порталу – журналісти, громадські активісти та небайдужі громадяни. 

8

8Що за ресурс? 

Youcontrol – це розширений аналог реєстру майнових прав у поєднанні ще з декількома реєстрами, який у декілька кліків дозволяє отримати вичерпну інформацію з усіх відкритих джерел про будь-яку українську компанію. 

Сервіс включає в себе надання даних про податкові заборгованості, судові справи, список контрагентів і пов’язаних компаній та багато іншого. 

Кому і чим буде корисним? 

Youcontrol корисний, але комерційний сервіс. Користуватись ним можна лише за підпискою, яка коштує 20 тісяч гривень на рік. Разом з тим, адміністрація сайту надає безкоштовний доступ до бази журналістам. 

Платна ж версія буде корисна компаніям, які мають справу з великою кількістю контрагентів, яких необхідно постійно перевіряти на добропорядність. 

Для перевірки можливостей Youcontrol ви можете скористатись безкоштовною пробною підпискою на 24 години. 

9

9Що за ресурс? 

Єдиний державний портал адміністративних послуг. Даний веб-сайт створено на вимогу Закону України про Адміністративні послуги з метою спрощення способів отримання адміністративних послуг для громадян та бізнесу. 

Наразі портал працює у тестовому режимі, але за його допомогою вже можна отримати вичерпну інформацію про більшість адміністративних послуг. 

Розробкою і підтримкою сайту займається міністерство економічного розвитку і торгівлі України. 

Кому і чим буде корисним? 

Цільова аудиторія єдиного порталу адміністративних послуг – це кожен громадянин нашої держави, адже він містить інформацію про послуги якими хоч раз доведеться скористатись кожному з нас. 

Розробка сайту розбита на два етапи. Зараз він знаходиться в інформаційному режимі та забезпечує вичерпну інформацію про: адміністративні послуги; список, шаблони та зразки документів необхідних для отримання послуг; контактну інформацію та місце отримання послуг. 

Наступний етап – надання послуг в електронному вигляді: послідовне впровадження послуг в електронному вигляді (по мірі готовності суб’єктів надання); розширення способів ідентифікації одержувачів послуг (на початкову етапі використовується електронний цифровий підпис); впровадження механізмів сплати за послуг. 

10

айгоу

Що за ресурс?

Портал державних послуг iGov. Зараз з’явилась можливість замовлення державних послуг в електронній формі, що у декілька разів спрощує порядок подачі документів, термін очікування, та, відповідно результат заявки. На даний момент реалізовано послуги у різних регіонах України, серед найактуальніших послуг: Оформлення субсидій, Оформлення допомоги при народженні дитини, Реєстрація авто у МРЕВ, Оформлення паспорту для виїзду за кордон, Одержання довідки про доходи, Реєстрація місця проживання, Зміна реєстраційних даних про юрособу, Одержання довідки про несудимість.

Кому і чим буде корисним? 

Цей портал зроблено волонтерською командою iGov в рамках боротьби з корупцією в Україні та вдосконалення бізнес-процесів в наших державних органах. В ньому зібрано послуги, які державні органи України надають громадянам та бізнесу.

За матеріалами corruptua.org

Днями на сайті Полтавської міської ради з’явилися дві наші петиції. Вони насамперед покликані змінити підхід до молодіжної політики у місті. Адже йдеться про створення Молодіжної ради як повноцінного дорадчого органу, що дозволить молоді брати активну участь у вирішенні…
Чи можна сидячи вдома за комп’ютером спровокувати соціальні зміни в місті чи в країні? З 2014 року українцям відкрилися широкі можливості е-участі, якими скористалися більше мільйона активних громадян. Однак досі ця…
Добра новина! Відтепер розвиток цифрової економіки – один з головних пріоритетів країни!  Сьогодні на засіданні Уряду схвалено Концепцію та План дій розвитку цифрової економіки в Україні до 2020 року!!! План є дуже амбіційним і…
Хочемо поділитися з Вами корисною інформацією, як портал igov.org.ua дозволяє зробити процес отримання необхідних Вам довідок значно простішим. У червні 2015 року було запущено всеукраїнський проект з надання державних електронних послуг – портал іGov. Ресурс створено…
запис на прийом
Підписатись на новини