Останнім часом велика увага приділяється захисту навколишнього середовища, його збереженню та відтворенню. Все в наших руках – це довели власним досвідом спільнота сусідів «Подоляночка» у м. Київ. Спільними силами, продуктивно розподіливши обов’язки кияни, за добрими традиціями звісно почали із звичайного прибирання занедбаного пустиря Старого Подолу.
Ініціативу підтримало багато охочих, і вже скоро почався наступний етап, що тривав близько двох місяців – всі сусіди готувались до створення громадського саду. І вже в середині травня 2015 року подоляни розмістили на території «Самосаду» перші ящики з рослинами, облаштували сцену та місця для сидіння. Згодом тут почали проводити публічні заходи та акції для киян та жителів Старого Подолу.
З часом конструкції зносилися, тому було вирішено зібрати кошти на облаштування повноцінного скверу. Тож на початку травня 2017 року висадили близько 40 дерев, серед яких клени, граби, липи, яблуні, сливи і черешні, 60 кущів дерну. Серед хвойних порід – сосни і ялини.
В рамках проекту «Міста для життя» відбулася реконструкція дерев’яних елементів, встановлення парковки для велосипедів та сонячних панелей для освітлення й зарядки гаджетів, також зроблено нову сцену і ящики. Причому для облагородження скверу використовувалась в основному вторинна сировина.
Цікавим є те, що сквер знаходиться на території Посольства РФ. Земля була віддана під 1 грн РФ на термін у пів століття, але жодних будівельних робіт там не виконувалося й простір перетворився в пустку. Мешканці мікрорайону вирішили, що територія може мати інше, більш корисне, призначення й організували толоку. Зараз «Самосад» є першим сквером у Києві, який створений жителями району – подолянами, та яскравим прикладом реалізації публічних просторів за участі громадськості. Він став місцем, де люди зустрічаються й спілкуються, обговорюють важливі питання, відпочивають чи слухають лекції. Доглядають же простір мешканці прилеглих будинків, які потім влаштовують там толоки, барахолки та концерти. Самосад є міні копією всесвітньо відомих громадських садів на Манхеттені в Нью-Йорку і «Садів Принцес» в Берліні.
Як завжди підтримуємо подібні ініціативи виявлення власної позиції громадян, вільного вибору жити в екологічно безпечному середовищі.
Чекаємо Ваші креативні ідеї втілені у найсміливіших рішеннях. Бо нову якість в місті створюємо ми самі, небайдужі мешканці.
Ольга Макеєва, менеджерка екологічного
напрямку ГО «Нова Полтава»