Крок за кроком – до енергоефективного будинку

Будинок №98 по Московському проспекту в Харкові привертає увагу не тільки оригінальною архітектурою та доглянутим зовнішнім виглядом. Сюди часто приїжджають керівники харківських ОСББ, щоб ознайомитися з досвідом реалізації в житловому будинку різних енергозберігаючих заходів.

На варті тепла

– Нашому будинку 18 років, – розповідає голова «ЖБК-98» Сергій Вірик. – Будинок побудований секціями по 9, 12 і 14 поверхів. У ньому 209 квартир, є власна котельня. Коли з’явилася можливість покращити комфорт проживання в будинку за допомогою державної програми «теплих кредитів», ми скористалися нею, щоб знизити споживання енергоносіїв. Уже третій рік ми беремо участь у цій програмі, освоюючи різні напрямки – від заміни вікон, дверей і освітлення до утеплення стін. Вирішуючи, що саме робити в будинку, ми завжди виходимо з власних фінансових можливостей, прагнучи звести до мінімуму навантаження на кожного мешканця. Тому насамперед реалізовуємо ті заходи, які нам під силу з фінансової точки зору, але при цьому рухаємося одночасно у всіх енергозберігаючих напрямках.

За кошти першого кредиту, який узяли на встановлення вікон у місцях загального користування, засклили відкриті лоджії, що відокремлюють сходи від майданчиків, на яких знаходяться квартири.

– Ідея скління цих лоджій з’явилася у нас давно, але не всі мешканці могли дозволити собі витратитися на покупку вікон, – каже Сергій Михайлович. – А за допомогою кредиту все вийшло. На сьогоднішній день у двох під’їздах ці холодні зони вже закриті. Завдяки цьому зменшилися втрати тепла з прилеглих до них квартир.

У цьому році «ЖБК-98» вирішило здійснити за рахунок кредиту відразу кілька заходів: встановити на поверхах двері в уже згадані лоджії, замінити освітлення у місцях загального користування та почати утеплення стін.

– Люди відчувають себе впевненіше, беручи невеликі кредити, – говорить Сергій Вірик. – Раніше державна програма дозволяла взяти протягом одного року кілька кредитів і по кожному отримати компенсацію. Але цього року правила змінилися: тепер можна взяти тільки один кредит на рік (хоча у нього може входити відразу кілька різних енергозберігаючих заходів). Тому сума взятого нами на цей раз кредиту вийшла досить великою – понад 1 млн грн. Освітлення в під’їздах почали замінювати на світлодіодне. Майданчики між квартирами в нашому будинку не мають віконних прорізів, тому освітлення там має працювати цілодобово. Але, оскільки більшу частину часу на цих майданчиках нікого немає, ми облаштували систему освітлення датчиками, що реагують на присутність людини. Це теж дозволила зробити програма «теплих кредитів». За рахунок неї ми також частково замінили електропроводку, вимикачі тощо. Після цього енергоспоживання в будинку помітно зменшилося. За три місяці ми заощадили 15 тис. кВт-год. у порівнянні з аналогічними періодами минулих років, хоча освітлення замінили ще не в усьому будинку.

– Побачивши реальні результати впровадження всіх цих нововведень, мешканці почали нас підтримувати і, що дуже важливо, берегти майно будинку, – продовжує Сергій Михайлович. – Але ж спочатку були факти і вандалізму, і крадіжок, наприклад, світильників з поверхів. Ми боролися з цими явищами простим способом, залучаючи мешканців до участі в оплаті енергоефективних заходів. Адже якщо людина внесла хоч якусь суму на встановлення світильника або вікна, то вона вже буде прагнути зберегти його справним.

Допомагаючи сусідові, допомагаєш собі

У «ЖБК-98» вміють знайти позитивні моменти навіть у тих ситуаціях, які спочатку здаються невигідними.

– У цьому році ми поставили в будинку тепловий лічильник, оскільки це передбачено програмою «теплих кредитів», щоб мати можливість бачити ефект від кожного енергозберігаючого заходу, – розповідає Сергій Вірик. – По суті, нашому будинку теплолічильник не потрібен, оскільки ми не користуємося централізованим опаленням: як я вже говорив, у нас своя котельня, і всю економію від енергозбереження ми відразу бачимо по рахунках за газ. Але програма «теплих кредитів» такі ситуації, як наша, на жаль, не враховує. Тому нам довелося підкоритися встановленим правилам. Але ми постаралися звернути цю ситуацію на користь нашим мешканцям. Поставили загальнобудинковий лічильник, а потім за кошти ЖБК встановили ще й індивідуальні прилади обліку тепла у двох квартирах: утепленій та неутепленій. Сподіваємося взимку наочно продемонструвати мешканцям різницю у теплоспоживанні таких квартир і переконати їх утеплити весь будинок. Крім того, завдяки загальнобудинковому лічильнику мешканці тепер можуть встановлювати прилади обліку тепла в своїх квартирах (для будинків система опалення це дозволяє) і розраховуватися за їхніми показниками. Це теж дасть енергозберігаючий ефект, тому що кожна квартира буде прагнути економити своє тепло. Деякі мешканці вже зацікавилися цією ідеєю, запитують, які лічильники слід купувати і як оформляти документи.

Тим часом будинок уже почав утеплятися. На матеріали для утеплення тільки одного бічного фасаду «ЖБК-98» витратив левову частку взятого кредиту.

– На загальних зборах мешканців ми домовилися, що будемо утеплювати весь будинок, – каже Сергій Михайлович. – Почали з північного боку. Зараз увесь будинок допомагає утеплитися першому під’їзду, вносячи до цільового фонду по 1 грн з кожного квадратного метра житлоплощі. Ці гроші йдуть на обслуговування кредиту. А роботи з утеплення оплачують самі власники квартир першого під’їзду, авансуючи свою оплату за опалення в зимовий період. Тому жителі практично нічого не втрачають. Хіба що їм довелося заплатити ці гроші на півроку раніше початку опалювального сезону. Але ж вони інвестують зараз у власний комфорт. Наступного року весь будинок буде допомагати утеплитися другому під’їзду, потім – третьому та четвертому. Природно, взимку утеплені квартири будуть споживати менше тепла, і в результаті на енергоносіях частково заощадить весь будинок. Тому зараз усі допомагають першому під’їзду, розуміючи, що тим самим вони допомагають і собі.

Сьогодні в очевидному виграші опинилися будинки, співвласники яких зуміли розібратися у вигодах «теплих кредитів» і скористалися ними, вибравши ті енергозберігаючі заходи, які самі визнали за потрібне. Але експерти прогнозують, що надалі для отримання компенсації крім ініціативи мешканців потрібен буде ще й попередній розрахунок того ефекту, який повинні принести задумані заходи.

– Кожний енергозберігаючий захід у багатоквартирному будинку (утеплення стін і перекриттів, заміна вікон, дверей, освітлення тощо) дає певний ефект, індивідуальний для кожного будинку, – говорить технічний директор Енергетичного агентства «Ефективна енергія» В’ячеслав Гусєв. – Оскільки «теплі кредити» сьогодні широко доступні, люди поспішають ними скористатися, і попереднього енергоаудиту будівлі майже ніхто не проводить. Тому мало хто уявляє собі заздалегідь, що саме дасть мешканцям той чи інший захід. Але так буде не завжди. Коли програма «теплих кредитів» закінчиться і почне працювати Фонд енергоефективності, компенсації на проведення енергозберігаючих заходів будуть видаватися тільки після ретельного обстеження будинку і видачі чітких рекомендацій: що саме потрібно зробити і який конкретно ефект (у цифрах) це дасть. Це європейський підхід – коли гроші в будь-які програми вкладаються не навмання, а з чітко визначеною метою.

– Подібні Фонди працюють у багатьох країнах, але в Україні своя специфіка. У нас величезна кількість власників житла, тоді як в Європі переважає оренда. В Україні велика частина тих, хто не створив ОСББ, і висока вартість кредитних коштів – процентна ставка в українських банках від 17-18%, тоді як у Європі – 3-5%, – розповідає координаторка житлово-комунальних і енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко. – Зараз є тільки припущення щодо можливих продуктів Фонду, якими зможе користуватися населення. Серед них: пільгове кредитування різних пакетів заходів з енергоефективності (заміна вікон, лічильників, труб, радіаторів тощо). Однією з умов для фінансування заходів з модернізації будинків буде наявність сертифіката енергетичної ефективності будівель.

Джерело: Время, автор: Тетяна Буряківська, фото: Святослав Проскурін.

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
3 вересня Фонд енергоефективності розпочинає прийом заявок від ОСББ за Програмою “Енергодім” на отримання часткової компенсації витрат на термореновацію багатоквартирних будинків. Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j.  Що відшкодовує грант?  ✅ проведення енергетичного аудиту;✅ розробку проектної документації та її…
Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
запис на прийом
Підписатись на новини