Питання впровадження енергоефективності з кожним днем стає все актуальнішим не тільки для полтавців, але і для всіх українців. Адже нові тарифи на тепло та газ не залишають людям нічого іншого, окрім як утеплювати будинки, та шукати альтернативні джерела енергії.
Звичайно, самотужки полтавцям з цією проблемою не впоратися, а від держави очікувати якоїсь допомоги не доводиться.
Турбота про власний дім
Тому давайте поглянемо, як з подібної ситуації виходили європейці. Адже жителі деяких європейських країн вже багато років не отримують субсидій. А тарифи в певних країнах навіть нижчі ніж у нас.
Все це у наших західних сусідів стало можливим виключно через те, що європейці не уявляють свого життя без постійних заходів з підвищення енергоефективності. Це, для прикладу, регулярні – раз на 5 чи 10 років – ремонти будинків, кожен з яких забезпечує економію не менше ніж на 20%.
Але заходи з підвищення енергоефективності дуже затратні. У нас є фахівці і технології, але немає фінансування. Ще одна проблема – інформаційна. Люди не знають про проблему, не знають про те, що самі можуть збільшити енергоефективність своїх осель.
У Польщі, наприклад, вирішили спочатку переобладнати котельні і тепломагістралі, потім стали утеплювати будинки, і виявилося, що третина виробленого тепла просто не потрібна, воно виявилося зайвим. У Швеції на підігрів 1 м. кв. житлоплощі в рік витрачається енергії в 5 разів менше, ніж в Україні, в Німеччині в 3 рази менше, у Польщі – в 2 рази.
В Полтаві також можна використати європейський досвід. Все впирається тільки в гроші. Полтавці ж впевнені, що оскільки ЖЕКи повинні забезпечувати комфортні умови проживання, то в обов’язки комунальних служб повинно входити і введення енергозберігаючих технологій. Самі ЖЕКи не заперечують необхідності модернізації, проте коштів на це у них немає.
Енергоефективність своїми силами
У Відкритій громадській платформі «Нова Полтава» кажуть, що очікувати кардинальних змін в найближчий час полтавцям не варто. На думку експертів громадської платформи мешканцям міста варто звернути увагу на так звані об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ – Авт.). Адже створивши таке об’єднання, жителі будинку стають повноправними господарями своїх осель і самі можуть вирішувати, як економити та що зробити, аби будинок став енергоефективнішим. Саме з цього починали європейці і сьогодні суттєво економлять на тарифах.
«Новополтавці» впевнені, що не варто чекати допомоги від держави. Потрібно брати ініціативу у свої руки і власними силами змінювати місто. Це і є шлях, який нас приведе до Європи. І в цьому полтавцям допоможуть експерти «Нової Полтави». Активісти громадської платформи запрошують ініціативних полтавців до свого офісу, який знаходиться на вулиці Котляревського, 6. Тут всім бажаючим нададуть не тільки консультацію стосовно того, як створити ОСББ, але і допоможуть оформити необхідні документи. Адже навіть від окремо взятого будинку залежить європейське майбутнє нашого міста. Тому наша мета – спільними зусиллями зробити Полтаву сучасним та найкращим містом в Україні.