29.05.2017 12:40
Неймовірна жінка, яка змінила цілу країну

Антикорупційний прокурор Румунії Лаура Кодруца Ковесі змінила цілу країну, власноруч відправивши на лаву підсудних тисячі високопоставлених чиновників

Президент зробив її могутньою і впливовою, а вона посадила його брата у в’язницю. Для України це нереальна історія, для сусідньої Румунії — епізод з життя 43‑річної Лаури Кодруци Ковесі, голови Національного антикорупційного директорату (DNA).

Тільки протягом 2016 року Кодруца Ковесі відправила до судів кримінальні справи проти 1,2 тис. підозрюваних у розкраданні, хабарництві й відкатах міністрів, мерів міст та депутатів різних рівнів. Серед них — Мірча Бесеску, рідний брат колишнього президента Траяна Бесеску, з подачі якого Кодруца Ковесі і стала головою DNA. А в грудні 2016 року до тюремного терміну від 1 року до 14 років була засуджена 91 людина, повідомляють у DNA.

Не менш великий “улов” намітився у неї і в 2015 році: за підозрою в корупції був затриманий мер Бухареста Сорін Опреску і відкрито справу проти чинного тоді прем’єр-міністра Віктора Понти.

Успіхи в боротьбі з корупцією і системні реформи вже відбилися на економіці країни — за даними Міжнародного валютного фонду, в 2016 році румунський ВВП виріс на чималі 5%.

Антикорупційний директорат, створений в Румунії ще в 2002 році, за п’ять років до вступу Румунії в ЄС, досить довго не показував вражаючих результатів. Розслідування просувалися повільно, справи проти корупціонерів не доходили до судів, виносилося мало вироків, розповідає НВ Крістіан Нітойу, уродженець Румунії і політолог з Астонського університету Великої Британії. Все змінилося в 2013‑му, коли в DNA прийшла працювати непримиренна Кодруца Ковесі.

“У Румунії та інституціях ЄС у Брюсселі вважають, що саме завдяки її зусиллям вдалося змусити DNA працювати”,— наголошує експерт.

Сильна жінка — так називає Кодруцу Ковесі 23‑річна Делія Гросу, студентка Університету Бухареста. “Вона знає, що має робити і не боїться це робити”,— каже Гросу. За її словами, глава DNA налаштована рішуче на боротьбу з корупцією і не збирається відступати.

Як і сотні тисяч румунів, цієї зими Гросу брала участь в акціях протесту в Бухаресті, вимагаючи скасувати скандальне рішення уряду про звільнення від кримінальної відповідальності сотень засуджених корупціонерів. Учасники вуличних демонстрацій підтримали DNA і домоглися свого — уряд відмовився від амністії хабарників і казнокрадів.

Про вражаючі результати роботи румунського аналога НАБУ тоді написали всі впливові західні ЗМІ, не забувши вказати особливу роль Кодруци Ковесі. “Суперечлива антикорупційна зірка”,— так назвало її в своїх інтернет-публікаціях BBC.

Суперечності полягають у тому, що Кодруці Ковесі нерідко дорікають у вибірковому переслідуванні чиновників і політиків і надмірно тісній взаємодії DNA зі спецслужбами. Втім, критика на її адресу звучить, як правило, з вуст політиків, а 60% румунських громадян підтримують роботу DNA і його керівниці.

До статті Лаури

Корупційний кошик

Лаура Кодруца Ковесі — дочка прокурора. Однак перш ніж піти стопами батька, вона проявила себе в іншій сфері — баскетболі. Виступаючи за юнацьку збірну Румунії наприкінці 80‑х, дівчина навіть стала віце-чемпіонкою Європи. А отримавши юридичну освіту, влаштувалася в прокуратуру міста Сібіу.

Наступні десять років вона витратила на кар’єру і вже в 33 роки стала наймолодшим в історії Румунії генеральним прокурором. А в 2013 році Лаура Кодруца Ковесі очолила DNA.

При ній директорат перетворився на сильну і впливову організацію, потужного державного гравця, розповідає Клодіу Крачун, співробітник Національного університету політичних досліджень і держуправління в Бухаресті. За останній рік DNA відправив до суду корупційні розслідування по 1,2 тис. чиновникам, включаючи трьох міністрів, шістьох сенаторів, 11 депутатів, 47 мерів і 21 менеджера держкомпаній.

“Завдяки їй в антикорупційному русі з’явився драйв, який деколи вимагає крові і героїв”,— наголошує Крачун. І хоча Кодруца Ковесі, на його переконання, поки не стала національним героєм, “кров” вона забезпечила. Багато політиків відправилися у в’язницю або потрапили під підозру.

Наприклад, розслідування корупції в діяльності Мірчі Бесеску, брата екс-президента Бесеску, почалося ще за каденції його високопоставленого родича. А в березні 2015 року був заарештований екс-міністр фінансів Даріус Вальков — під час обшуку у нього вдома виявили великі суми готівки, 3 кг золота в злитках і колекцію картин знаменитих художників, серед яких Пабло Пікассо і П’єр Огюст Ренуар. Згодом Вальков зізнався слідчим DNA, що отримав від декількох компаній хабара на суму €1,5 млн в обмін на вигідні держконтракти.

Крім Валькова, в поле зору DNA потрапив і його шеф — прем’єр-міністр Віктор Понта. Слідчі відомства запідозрили його в шахрайстві, ухиленні від сплати податків і відмиванні коштів у період роботи юристом, ще до призначення на високу державну посаду. Влітку 2015‑го проти прем’єра Понти почалося розслідування. Тоді ж президент Румунії Клаус Йоханніс закликав колегу, що заплямував свою репутацію, піти у відставку. Однак Понта заперечував свою вину і відмовлявся залишати посаду.

Вирішальною краплею стала трагедія в нічному клубі Бухареста, де в результаті недотримання протипожежних норм полум’я забрало життя понад 50 осіб. Фатальну роль у трагедії зіграв підкуп перевіряючих — це найбільше і обурило румунів: тисячі жителів столиці вийшли на вулиці з вимогою відставки уряду і гаслом Корупція вбиває. Саме тоді Понта і подав у відставку.

Найбільший “улов” не зменшив темпів DNA. У вересні 2015 року за ініціативою відомства був заарештований мер Бухареста — 63‑річний Сорін Опреску. Слідчі розкрили схему хабарів і відкатів, які платили чиновнику столичні компанії в обмін на контракти з міською адміністрацією.

Фігурант ще одного розслідування DNA — Себастьян Гіта, найбагатший депутат румунського парламенту. Він зник 21 грудня минулого року перед тим, як Верховний суд Румунії видав ордер на його арешт. Тепер його розшукує Інтерпол. Гіту звинувачують у тому, що він нібито заплатив € 200 тис. соціал-демократам, щоб вони включили його у парламентський список.

Перед зникненням Гіта через свій телеканал звинуватив главу DNA та заступника директора розвідувальної служби в шантажі і корупції. Втім, його звинувачення не підтвердилися.

В сумі за 2016 рік суди винесли обвинувальні вироки 879 підозрюваним в корупції, закривши справи, які раніше розслідував антикорупційний директорат.

“Головна заслуга Кодруци Ковесі — те, що при ній запрацював DNA. І вона змогла протистояти тиску, який здійснювався на неї в останні роки”,— констатує Нітойу.

Діяльність безстрашного прокурора помітили і за межами Румунії. У 2016 році вона отримала від Франції орден Почесного легіону — найвищу відзнака цієї країни, яка заснована ще Наполеоном Бонапартом.

У пошуках компромату

Те, що Кодруца Ковесі всього за кілька років стала однією з найбільш впливових і могутніх персон в Румунії, визнають як її прихильники, так і опоненти. Причому останні впевнені, що вона нерідко переслідує політиків, грунтуючись на слабких аргументах, і завдає шкоди їхній кар’єрі. Також їй дорікають у вибірковому виборі фігурантів розслідування, занадто тісній співпраці з секретною службою Румунії і використанні прослушки, що не завжди є обґрунтованим.

Найчастіше про помилки глави DNA заявляють соціал-демократи, які перемогли на парламентських виборах в грудні 2016 року. Тоді вони отримали рекордні для своєї політсили 250 з 465 місць у парламенті.

Однак їхньому лідеру, 54‑річному Лівіу Драгня, не вдалося повною мірою реалізувати свої політичні амбіції і очолити уряд: румунські закони забороняють раніше засудженим обіймати посади в Кабінеті міністрів, а чорною плямою в біографії Драгня зяє судовий вирок, датований травнем 2015 року. Тоді чиновник був умовно засуджений за фальсифікацію підсумків референдуму про імпічмент президента в 2012 році.

До того ж саме Драгня називають одним з ключових бенефіціарів рішення уряду про декриміналізацію, який дозволив би звільнити від відповідальності багатьох осіб, викритих у корупції та інших злочинах чиновників.

Цей документ став відправною точкою масових протестів, що охопили Румунію на початку цього року. Підтримати DNA та боротьбу з корупцією у Румунії вийшли сотні тисяч людей.

“Лідер правлячої партії Драгня наполягає на тому, щоб її [Кодруцу Ковесі] замінили перш за все через звинувачення в корупції його самого”,— переконаний Нітойу.

Замішані в корупції чиновники не раз намагалися прибрати прокурора зі свого шляху. Приміром, недоброзичливці розкручували історію про те, що в її докторській дисертації нібито є плагіат. Цю справу розслідувала спеціальна комісія, яка в результаті все спростувала.

Потім антикорупційному прокурору почали надходити телефонні дзвінки з погрозами. Як пізніше з’ясувалося, це діяли найняті підслідними співробітники Black Cube, однієї з приватних охоронних компаній Ізраїлю. Їх заарештували при спробі зламати електронну пошту голови DNA і її оточення.

Їй вірять, як церкві

Свою посаду Кодруца Ковесі посідає вже другий термін — у 2016‑му президент за рекомендацією мін’юсту знову затвердив її на три роки. І тепер багато хто в Румунії задається питанням: чи зуміла молодий прокурор створити життєздатну структуру, яка не розвалиться і після її відходу.

“Сподіваюся, коли її мандат закінчиться, вона залишить після себе сильну установу, яка користується великою підтримкою”,— говорить Крачун.

“Тепер румунські досягнення ставлять у приклад іншим країнам, і мені це подобається”,— зізнається НВ 35‑річний IT-фахівець Константіну Марзе з Бухареста. А в рейтингу сприйняття корупції Transparency International (TI) за останні два роки Румунія піднялася на 12 позицій, перебравшись з 69‑го на 57‑е місце в 2016‑му. Для порівняння, Україна поки займає лише 131‑е місце в рейтингу TI.

Експерти наголошують, що румунський результат ще далекий від ідеалу, і ця країна поки залишається однією з найбільш корумпованих в ЄС. Загальний обсяг румунських хабарів в 2015 році оцінювався в €431 млн, що можна порівняти з трирічним бюджетом фінансування будівництва національних доріг.

Тим не менш економічним успіхам Румунії останніх років, які стали наслідком успішних реформ та антикорупційної кампанії, дають високу оцінку багато світових економістів. Коли в 2007 році ця країна стала членом Євросоюзу, її ВВП на душу населення становив лише 41% від середнього значення аналогічного показника в ЄС. Сьогодні ця цифра досягла 57% і продовжує зростати.

І хоча Румунія залишається другою найбіднішою країною в ЄС після Болгарії, за темпами зростання її економіка випереджає інші країни співтовариства, у тому числі Німеччину.

Студентці Гросу дуже хотілося б, щоб Кодруца Ковесі продовжувала свою діяльність в DNA якомога довше. “Люди її бояться і двічі подумають, перш ніж вчинити нечесно”,— говорить вона. Аналітики відзначають, що главу DNA підтримують молоді люди, які прагнуть змін у країні.

Та й загалом рівень довіри до відомства дуже високий — за даними соцопитувань, він досяг 60%, наздогнавши церкву. Тоді як парламенту довіряють лише 11%, а політичним партіям — 8%.

Перед входом у DNA щодня чергують телекамери, очікуючи на черговий улов головного антикорупціонера країни.

“Я вірю, що DNA допомагає створювати нову Румунію,— заявила Лаура Кодруца Ковесі в одному зі своїх недавніх інтерв’ю.— Ми [співробітники DNA] — люди, які хочуть змінити країну, очистивши її від корупції”.

Христина Бердинських, Ганна Павленко,
 матеріали журналу «Новое время»

10.11.2021
Цінуємо нашу постійну і різноманітну співпрацю з Полтавською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Олеся Гончара. Цього разу це була “Антикорупційна мафія: місто проти корупції” з десятикласниками з 38 школи. У Києві за цією грою влаштовують турніри,…
Днями Фонд родини Богдана Гаврилишина обрав свого амбасадора на Полтавщині. Подвійна приємність, бо цією людиною стала наша невтомна голова Юлія Городчаніна. І сама колишня випускниця програми Фонду відтепер Юля допомагатиме таким же молодим, активним, креативним і натхненним землякам, спраглим…
Напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок пропонуємо поговорити про гендер та жінку в українській мові. Мова – це не лише засіб спілкування, а й спосіб вираження нашого світосприйняття. Українська мова в останні…
Місто критично потребує нової якості політики! Школа депутата – це підготовка політичних лідерів на нових принципах, відповідно до сучасних викликів. За три місяці навчань слухачі Школи отримають необхідні знання та навички,…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
НАБІР НА ПРОГРАМУ “МОЛОДЬ ЗМІНИТЬ УКРАЇНУ – ПОЛТАВЩИНА” ФОНДУ РОДИНИ БОГДАНА ГАВРИЛИШИНА! Програма для молодих патріотичних мешканців та мешканок Полтавщини, які бажають бути активними у громадському житті краю та України та готові бути рушійною…
запис на прийом
Підписатись на новини