30.07.2018 10:47
Організація прибудинкових територій

На нещодавньому форумі “PRO ОСББ” архітектор, керівник ГО “City lab” Дмитро Козиренко детально розповів як можна якісно реалізувати дворовий простір та розробити сучасний мінімалістичний благоустрій в ньому :

– Донедавна ми не розглядали нашою командою дворові простори  як серйозну перспективну роботу для нас, тому що не було ніяких передумов для цього. Але зараз створився реальний дієвий інструмент, який може це робити – ОСББ, і ми почали цікавитися цією темою.

Чому це важливо?

– В урбаністиці є один із найголовніших правил – людина впливає на простір, але найголовніше – простір впливає на людину. І для багатьох, на жаль, двір – це той короткий проміжок, який треба пробігти від свого автомобілю до під’їзду. Насправді двір може бути комфортним громадським простором, в якому місце знайдеться абсолютно всім віковим категоріям жителів будинку.

ОСББ

– Часто старше покоління дорікає молодшому про те, що вони сидять дома і не виходять на подвір’я. Давайте подивимось правді у вічі, що тут робити? Чому сюди виходити? Як такий простір може приваблювати увагу молоді?

3

– І продовження теми як такий простір може впливати на людину – головна відповідь на нього. Бо в наших з вами силах зробити не просто євроремонт своїх дворів, а й переосмислити їх функціонування, зрозуміти для кого вони, що тут може відбуватися, як окремі зони можуть виглядати.

4

– Дуже важливо розуміти, що твій дім не закінчується порогом квартири, а ваш двір може бути продовженням вашого житлового простору, – запевняє Дмитро, – Тому що зараз, як правило, люди не сприймають її як зону своєї відповідальності: це щось не моє, а щось чуже. Наша з вами задача зробити його спільним.

5

Як організовують дворовий простір у Європі?

Практично на всіх прикладах відсутні автомобілі  у дворах. У нових будинках це питання вирішується підземним паркінгом, але в старих районах і в Німеччині, в тому числі, це вирішувалось за рахунок того, що деякі частини району залишалися під парковки і згодом однорівнева парковка перетворювалася в дво-, трирівневу.

– Зрештою більшість дворів, навіть старих, були повністю ізольовані від автомобілів. Там залишається лише технічний проїзд для технічного транспорту, аварійних служб, пожежної машини, швидкої допомоги тощо.

679

Елементи для створення дворового простору, зазначає Дмитро Козиренко, досить недорогі – плитка ФЕМ, яку бачимо в Полтаві, гравійна посипка на доріжках,  дерев’яні лавочки. Немає так званого “жек-арту”, коли жителі на власний розсуд там з покришок крутять лебедів тощо. Зонування часто відбувається не за рахунок парканів, а за рахунок живої зеленої зони. Майже на всіх прикладах немає автомобілів і скрізь скляні двері у під’їздах. В Україні звикли сприймати безпеку як надійність і металеві двері сприймаються як елемент безпеки:

– Значно важливіше в плані безпеки розуміти, що знаходиться за дверима та мати денне світло.

1112

І досить важлива тема – дитячі майданчики. Переважна більшість їх виготовляється з природніх матеріалів. Вони є не типовими і кожен з них виходить індивідуальним, унікальним і дітям це цікаво.

21У нас звикли ставити два-три типових елемента по всім майданчикам, причому, не усвідомлюючи, що діти можуть бути різних вікових категорій. Дітям трьох років – потрібна пісочниця і гірка, а дітям восьми років вже в тому майданчику робити нічого, тому що інших елементів там немає:

– Елементи, які не нав’язує дітям сценарій, а дозволяє фантазувати, лазити, придумувати власні ігри – це найголовніше. І в світі це вже давно зрозуміли і скрізь роблять такі дитячі майданчики.

1416

17

Пісочниця може мати не лише обмеження і потім цей пісок всеодно висипається, а може ціла зона бути огороджена і наповнена піском.

У Європі використовують нерівності рельєфу: будь-який пагорб може стати елементом дитячого майданчика.

18

Важливо також на дитячих майданчиках організовувати простір не лише для дітей, але і для батьків. 

23

Поєднання дитячого майданчику і злакових рослин. З’являються поруч з дитячими майданчиками зони для батьків, лавочки. Це можуть бути закриті зони.

– Я розумію, що багато хто боїться у своїх дворах по ночам бачити там шумні компанії. Це нормально, навіть для Європи, такі зони закривати парканом. Тому можна не боятись. Єдине це треба робити делікатно. Паркан має бути максимально прозорим, ненав’язаним і таке інше. 

22

20

Люди у дворах облаштовують собі зони барбекю, де можна приготувати собі їжу.

24

В окремих випадках люди у дворах облаштовують споруди. В даному випадку – закрита велопарковка. 

26

Приклади українських будинків

В Україні забудовники починають розуміти тенденції. І продають не лише квартиру, а житлове середовище з якісним двором, благоустроєм.

29 укр 27 укр

Дмитро Козиренко розповідає, що чотири року тому ГО “City lab” спільно з жителями уже розробляли проект  реорганізації одного із дворів на прикладі одного воркшопу про публічні простори, але не зробили, тому що там так і не створили ОСББ.

– Знову ж таки передбачили грамотне функціональне зонування. Передбачили свою частину простору – якийсь ландшафтний дизайн, дитячі майданчики.

33 полт

Цього року до організації звернувся один з депутатів міської ради, який спільно з жителями свого округу на Браїлках ініціювали створення парку на колишньому пустирі на Кучеренка. За старим планом передбачалося будівництво дитячого майданчика, але його не побудували і утворився пустир, де в людей були огороди. Пізніше жителі домовилися: давайте створимо там спільний простір. Ми розробили умовну концепцію, зробили там кілька візуалізацій.

– Ми навіть не сприймали цей проект серйозно, але буквально через місяць після цього мені вже скинули фотографію як там вирівняли всю територію і висадили 50 дерев жителі. І наскільки я знаю же на кінець цього року вже вони робили проектно-кошторисну документацію, щоб розбити доріжки, зробити освітлення і таке інше. Навіть в Полтаві почалися такі зрушення.

34 полт браїлки

Як сформувати комфортний дворовий простір?

принципи

06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
3 вересня Фонд енергоефективності розпочинає прийом заявок від ОСББ за Програмою “Енергодім” на отримання часткової компенсації витрат на термореновацію багатоквартирних будинків. Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j.  Що відшкодовує грант?  ✅ проведення енергетичного аудиту;✅ розробку проектної документації та її…
Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
13.03.2019
Запрошуємо взяти участь  в конкурсі на кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області. Головна мета – популяризувати ідеї та практики енергозаощаджувальних проектів, активізувати зусилля співвласників багатоквартирних будинків задля енергомодернізації житлового фонду. Згідно експертних висновків, житловий сектор України…
14.02.2019
Європейський Союз та Програма розвитку ООН (ПРООН) запустили дворічний проект «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» Проект тісно співпрацюватиме з Фондом енергоефективності та іншими програмами та донорами, які підтримують ОСББ, впровадження заходів енергозбереження. Це дворічний…
23.01.2019
ГО «Нова Полтава» оголошує шостий набір слухачів на проходження навчальної програми «Організація та управління діяльністю об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)». Курс буде проведено спільно з Харківським національним університетом міського господарства імені О.М. Бекетова. Навчання платне, проте,…
запис на прийом
Підписатись на новини