25.07.2016 16:59
Переможці Весняної Толоки-2016 діляться досвідом управління будинком

На вулиці Героїв Сталінграда, 3-А стоїть новий будинок, подвір’я якого радує перехожих своєю доглянутістю. І люди в цьому будинку живуть ініціативні, тож недарма вони стали переможцями цьогорічної Весняної Толоки.

Голова об’єднання співвласників багатоквартирного будинку Сергій Володимирович Опацький поділився власним досвідом управління ОСББ.

Розкажіть, будь ласка, як створилося ваше ОСББ?
Спочатку в нашому будинку зібралася ініціативна група, яка розуміла, що таке ОСББ. Далі скликали збори, щоб установити форму управління, яку ми оберемо в майбутньому.

Чи були люди, які виступали проти створення обєднання співвласників?

Так, були прибічники ЖЕДівської системи, але більшість була за створення ОСББ. Були й такі, які просто на той час не розуміли, що дає ОСББ і як вони будуть жити при такій формі.

Багато було бажаючих взяти участь в управлінні будинком?

Не дуже багато, усього пару чоловік. Не всі могли управляти через наявність основного місця роботи. А робота голови ОСББ і управління будинком, особливо якщо це новий будинок, вимагають постійної присутності. Ти приходиш, як на роботу, і зранку до вечора знаходишся на місці.

З якими комунальними службами, державними установами найбільше було проблем у взаємодії?

Проблем особливих не було. Але при створенні ОСББ багато часу займає оформлення документації, укладення договорів з «Обленерго». Буває, виникають питання з КАТП. ОСББ вимагає за свою оплату якісного надання послуг, а вони не завжди є якісними.

А які тарифи на утримання встановлено у Вашому будинку?

На даний момент у нас тариф 1,30 грн. з квадратного метру. Ці тарифи визначаються із врахуванням потреб будинку. Згідно кошторису, тобто видатків. Ми великих накопичень не робимо. Платимо лише КАТП, за освітлення, прибирання і за все, що стосується будинку.

У Вашому будинку дисципліновані люди. Вам просто пощастило з мешканцями чи якісь особливі заходи до них застосовуєте?

Мешканці різні бувають у кожному будинку. Якісь добре себе поводять, якимось щось не подобається, вони живуть по-своєму. Ми для того, щоб у нас був порядок у будинку, створили правила. Прийшли всі на збори, ознайомилися з правилами. Ті, хто погодилися з ними, розписалися в протоколі, що готові дотримуватися правил, поважати один одного, щоб всім було комфортно проживати в даному будинку. Ці правила діють на даний момент не на всі 100%, але близько до цього. Більшість людей погоджується, оскільки так правильно жити. Крім того, у нас діє система штрафів.

Тобто у Вас немає боржників по оплаті?
Боржники скрізь є: у новому будинку, у старих будинках. Але ми з ними боремося.

Якими методами? Через суд?

Методи різні. Ми можемо на зборах оголосити, що той чи інший мешканець є боржником і вже на зборах громада вирішує, яким чином далі діяти. Є люди неадекватні, тому бувають випадки, коли ми подаємо до суду. Ті кошти, які сплачують мешканці, йдуть на утримання нашого будинку і нашої прибудинкової території. Не для чогось іншого, а тільки для нас. Ми оплачуємо потреби нашого будинку, ми його утримуємо для того, щоб він був у хорошому стані. Не можна доводити будинок до аварійної ситуації.

Щоб через цих неплатників не страждали інші мешканці.
Так, оскільки нам потрібно оплачувати послуги, надані будинку, кожен місяць, тому і мешканцям потрібно сплачувати кожен місяць.

І як, здебільшого, суди розглядають подібні справи?

99,9% судів виграються на користь ОСББ. Оскільки в законі чітко прописано, що мешканець, незалежно від того, проживає він чи ні в цьому будинку, зобов’язаний сплачувати кошти на рахунок ОСББ. Він платить за утримання будинку і прибудинкової території.

Навіть якщо цей мешканець свого часу не голосував за створення ОСББ?
Якщо більшість мешканців проголосували за створення ОСББ і за ті порядки в ОСББ, то згоден хтось з цим чи ні, але, відповідно до закону, вони зобов’язані підкоритися більшості.

Скажіть, будь ласка, які переваги Ви бачите в такій формі управління будинком?

В ОСББ майже одні плюси. Оскільки обслуговування будинку – це відповідальна річ. Усі мешканці є співвласниками будинку і вони зацікавлені в тому, щоб їм було комфортно проживати в ньому. Тому вони дивляться не лише за своїм будинком, а й за прибудинкової територією, відносяться до цього добросовісно. Управління здійснюється максимально ефективно. ЖЕО не може приділяти стільки уваги кожному будинку. Це займає багато часу, зусиль, коштів. Тому ОСББ – це кращий варіант. Є один мінус ОСББ. Полягає він в тому, що іноді самі мешканці не можуть між собою домовитися стосовно порядку, правил, поведінки.

Чи відчуваєте Ви допомогу міської влади?

Зовсім не відчуваємо, її майже немає. Так, ми звертаємося до міської влади з питаннями благоустрою. Стосовно доріг, наприклад, які ведуть до нашого будинку, щоб їх вчасно відремонтували, щоб забезпечена була безпека на території нашого будинку. А так допомоги майже немає. Ми самі собі допомагаємо.

А що Ви можете порекомендувати мешканцям, які тільки планують самостійно управляти своїм будинком?
Не боятися створювати ОСББ. Страшного в цьому немає нічого. Це найкращий варіант. Потрібно тільки розібратися й всім між собою домовитися. І зрозуміти, що будинок має термін придатності. Чим краще його обслуговувати, тим термін його придатності буде більшим.

Вікторія Родічева,
прес-секретар ВГП «Нова Полтава»

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
23.11.2021
Одна з задач нашої організацій – різними інструментами підвищувати активність населення та залучення його до прийняття рішень. Цим ми займаємось понад 5 років. Проте для ефективних результатів співпраці населення та активістів замало. Тут потрібна взаємодія влади і громади. Саме про…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
19.04.2021
До кінця  2021 року у Полтаві планують ліквідувати КП «ЖЕО №2», а будинки, які обслуговувало комунальне підприємство, передати управлінським компаніям. Це потягне за собою збільшення вартості послуг. Призначення управлінських компаній здійснює міська рада без участі мешканців. ОСББ ж самостійно обирають…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
запис на прийом
Підписатись на новини