20.09.2018 16:58
Підсумки World Cleanup Day в Полтаві та Полтавській області

146 країн світу долучилися цієї суботи до наймасштабнішої світової соціально-екологічної акції – World Cleanup Day!

Акція “Всесвітній день прибирання”– це масштабний привід, щоб привернути увагу людей до проблеми забруднення планети та навчити суспільство, як кожен може робити внесок у поліпшення глобальної екологічної ситуації. Саме тому тисячі громад об’єдналися та працювали як одна, створюючи «зелену хвилю» від Нової Зеландії до Гаваїв.

Якщо Ви думаєте, що це десь далеко і нас не стосується, то це не так. Змінити екологічну ситуацію можна лише, об’єднавши зусилля, працювати кожен на своєму рівні, але ставлячи єдину глобальну ціль. Здається, що прибиранням парків, скверів, громадських місць, пляжів та прибережних зон займаються всі. Але наша ціль – не лише прибрати територію, а позбутися відходів назавжди. Навчити людей не забруднювати середовище, продукувати менше сміття та сортувати відходи.

ОБЕРЕЖНО ПЛАСТИК!

Чому саме розпочалася акція? Приведемо сумну статистику:

– Майже половина сучасного пластику була створена протягом останніх 15 років (National Geographic, червень 2018);

– Пластик зазвичай накопичується в центрі океанічної водоверті. Наприклад, у Північно-Тихоокеанській течії розташована Велика тихоокеанська сміттєва пляма, яка втричі більша за площу Франції (приблизно від 700,000 до 1,6 млн. км2);

– Щороку 4,8-12,7 млн тонн пластмаси потрапляють в океани з прибережних районів та річкових шляхів. Це 15 мішків, наповнених пластиковими відходами на метр на всіх прибережних лініях у світі. Якщо цими відходами наповнити вантажівки та виставити в одну лінію, то вони огорнуть Землю 24 рази. (Джемма Ямбек, Університет Джорджії, 2015);

– З усього коли-небудь виготовленого пластику тільки 9% були перероблені. (Джемма Джембек, National Geographic, 2018);

– Більше ніж 3,5 млрд людей не мають доступу до найпростіших сервісів з переробки сміття. (ISWA, Globalization and Waste Management, 2012).

У Світових масштабах це означає:

1) зростання споживання призвело до росту кількості відходів, змінилася морфологія;

2) відходи стають все більш тривкими до натурального розкладення;

3) зростає кількість відходів, які неконтрольовано потрапляють до світового океану;

4) рівень забруднення довкілля нещадно знищує запаси питної води.

Якщо поруч з нами немає океанів, це не значить, що сміття ми продукуємо чи накопичуємо менше. Адже площа сміттєзвалищ в Україні становить 7% від усієї території країни. Це можна прирівняти до площі всієї Данії (понад 43 тис. кв. км).

Із 30 тис. сміттєзвалищ в Україні паспортизовані лише 6 тис. більшість з яких вже перевантажені сміттям, експлуатуються понад норму та не відповідають вимогам екологічної безпеки. Оскільки лише 78% населення користується послугами зі збирання побутових відходів, загальні обсяги утворення відходів насправді значно більші.

Головна проблема полягає навіть не в тому, що українці багато смітять, забруднюючи навколишнє середовище, а в тому, що в країні дуже недосконала система поводження з відходами. І, на жаль, з кожним роком цифри лише зростають. Неефективне використання відходів, у той час, коли у європейських країнах, в середньому, переробці підлягають 50 – 60% побутових відходів, у нас ці показники не перевищують 4,5%. Справа в тому, що у розвинутих країнах світу давно працює система роздільного збирання та переробки відходів.

В Україні 95 % сміття потрапляють на полігони, або на несанкціоновані сміттєзвалища. Та повністю безпечних полігонів взагалі не існує. Навіть побудовані за всім будівельним нормам полігони являють собою небезпеку. Відбувається рух ґрунтових мас, з-за чого сміттєвий фільтрат потрапляє в грунт, питну воду. Крім того, практично на всіх полігонах час від часу відбуваються пожежі. У той же час на сміттєспалювальних заводах діє 7-8 ступенів очистки газів, контролюється кількість викидів в атмосферу.

Кожен українець щороку створює близько 220–250 кг твердих побутових відходів на рік, а мешканці великих міст – по 330–380 кг. Це говорить про моделі поведінки та екологічну культуру, адже замало не викидати сміття на вулиці мимо баку, необхідно «включати» екологічне мислення набагато раніше, наприклад, враховувати вплив продукції на навколишнє середовище як фактор при купівлі товарів. Також проблемою є низький рівень використання послуг зі збирання та утилізації відходів, видалення останніх на стихійні звалища, спалювання органіки.

6 тис. ековолонтерів, 84 т. зібраного сміття, 15 районів, 5 міст, не одна тисяча кілометрів у дорозі, 30 інформаційних зустрічей з школярами, громадами, керівниками районів – таким видався World Cleanup Day 2018 у Полтавській області.

Екологічно свідома та активна частина громади Полтавщини включилася у підготовку Всесвітнього прибирання на місцях, розуміючи, що ми не виключення й маємо чимало проблем зі сміттям!

Найперша проблема вже існуюча – Макухівське сміттєзвалище, яке вже давно переповнене!

Друга проблема  – це відсутність системи сортування та переробки відходів.

Третя, й мабуть, головна – небажання нічого змінювати, а отже ігнорування очевидної для всього світу проблеми. Й це не враховуючи ні те, що Україна з 1 січня 2018 року зобов’язалася сортувати сміття, ні те, що відповідно до  статті 30  та 33 Закону  України “Про  місцеве самоврядування  в   Україні”  та  статті 21  Закону  України “Про відходи”  практично  всі  функції  щодо  регулювання  відносин  у  сфері  поводження  із  відходами, у  тому  числі з  небезпечними,  відноситься  до  компетенції  органів  місцевого  самоврядування. Ну і зовсім не аргумент для місцевої влади, неодноразові звернення громадян у вигляді електронних петицій, звернень і навіть позовів до суду з вимогою робити свою роботу в частині  поводження з відходами.

Але не все так погано, адже працюючи з екологічними проектами останні 3 роки, я з впевненістю можу сказати, що екологічна свідомість у містян зростає як і запит на зміни у поводженні з відходами. Цьому підтвердження активність громади на екологічних акціях. Прикладом об’єднання громади навколо екологічних питань й став World Cleanup Day, адже лише на центральній локації – Прирічковому парку до акції долучилися сотні полтавців. Проект підтримали багато партнерів, хтось коштами, хтось продукцією, хтось фізичною допомогою. Й звичайне прибирання стало майданчиком ековзаємодії. Адже крім прибирання найбільшої зеленої зони міста, учасники також могли придбати екопродукти та вироби місцевих крафтових виробників, подивитися показ мод з екоторбами, щоб відмовитися нарешті від вкрай шкідливих кульочків, познайомитися з виробниками контейнерів та сортувальних ліній, послухати найкращі місцеві гурти, які грали, щоб подякувати всім, хто прийшов на прибирання. Бо ми всі знаємо що ті, хто приходять на подібні прибирання, ніколи самі не смітять. Також напередодні Всесвітнього прибирання, пройшов захід з ГО «ЕкоЛтава» «Йога проти пластику» – безкоштовне заняття йогою взамін на участь у прибирання. Адже меседж цих подій – людина може і має вести здоровий спосіб життя без шкоди навколишньому середовищу!

В підтвердження своїх слів, хочу поділитися з Вами відео події:

Протягом 1,5 міс. Регіональна команда World Cleanup Day мала більше 30 зустрічей у районах та громадах області, школах міста з презентацією проекту та дискусіями, іграми про сортування сміття. Допомагали команді іноземні волонтери з Італії та Туреччини, які ділилися досвідом своїх країн. Дякуємо за таку можливість Міжнародній молодіжній організації AIESEC. В інтернаціональній команді працювати цікаво й пізнавально, та головне ми хотіли продемонструвати в дії, що лише об’єднуючи зусилля, можна змінити ситуацію, допомагаючи один одному. Ну і можливо, хоч комусь стане соромно, що люди приїхали з іншої країни, щоб за тобою прибрати сміття. З такою ж метою до України приїхала президентка Естонії Керсті Кальюлайд, яка прибирала Дніпро. До речі, саме з Естонії у 2008 році розпочався всесвітній екологічний рух Let’s do it й пізніше World Cleanup Day.


волонтери

Враховуючи, що проект повністю волонтерський, а провести нам його хотілося добре, ми оголосили збір коштів на ресурсі ЗМІСТ. Нам вдалося зібрати 36 тис. грн., що склало більше 75 % запланованого бюджету. За що дякуємо всім партнерам, хто допомагав. Власне повний бюджет події був значно більший якщо перерахувати в грошовий еквівалент всі надані безкоштовно або за мінімально можливу вартість продукцію, послуги, роботи, починаючи від вручну зібраної сцени, звукового обладнання, завершуючи водою, кашею і т.д. Відразу заспокою Вас, це бюджет не лише для забезпечення потреб Полтави, а також і області. З такою допомогою та підтримкою легко звертати гори!

WCD 2018

Для того, щоб долучилися нові люди до проекту, треба стукати в нові двері, а отже використовувати різні формати, щоб розказати про акцію. Бо я впевнена, що багатьох людей ця проблема, хвилює не менше за нас, але ми один про одного просто не знаємо. Тож ми це робили спільно з Обласним молодіжним центром показуючи екомультфільм, проводячи English speaking club на екологічну тематику, йогу проти пластику, як я вже згадувала, й просто виходили на вулицю з буклетами й говорили на 5 мовах, щоб знайти підхід до кожного. А ще статті, ефіри, пресконференції, пости, розіграші сувенірки. Ну Ви зрозуміли, що навіть якщо людина не збиралася йти на прибирання, ми планували її переконати в протилежному) Й впевнені, що це спрацювало, адже всього по області долучилося 15 районів та міста Полтава, Пирятин, Горішні Плавні, Лубни, Решетилівка. Дуже активно включилися в роботу ОТГ. Якщо говорити про кількість учасників, то це близько 5 тис. волонтерів! 

Чутівська школа І-ІІІ ступенів

Чутово школа

Смт Опішня

Опішня

Смт Опішня

Опішня

Смт Шишаки

Шишаки

Смт Козельщина

 

Козельщина

Неймовірна вдячність всім партнерам, хто допомагав, підказував, підтримував! Разом ми зробили значно більше, ніж можна виміряти цифрами чи мішками сміття! Це історія про об’єднання громади, про досвід взаємодопомоги, про небайдужих мешканців, хто готовий рухати зміни в своїх громадах та містах, хто думає та дбає про майбутнє!

Дякуємо нашим партнерам:
• Шведсько-українській ІТ компанія Beetroot Academy – Poltava Ви були першими, хто підтримав наш проект на ЗМІСТі, й інші послідували Вашому прикладу, завдяки чому нам вдалося зібрати 36,6 тис. грн, щоб якісно реалізувати проект та закупити інвентар!
• Торговій марці «Диканське»;
ЛТД “Діамант” (ТМ “Козуб продукт”);
• Фірма “Полтавпиво” за надані смачні напої;
• Страховій компанії «ІНГО Україна»;
• БК “Укрбурсервіс” за допомогу з побудовою сцени;
• компанії сім’ї соціальних магазинів “Сьогодні АВРОРА”;
• українській компанії-виробнику Системы Модернизации Складов;
• Заводу «Світанок»;
• Корпорації «Біосфера» за надані сміттєві пакети;
• Логістичній компанії “ІнТайм” за те, що доставили посилки з матеріалами в усі куточки області!

Всесвітнє прибирання вдалося реалізувати за підтрики
• Полтавська обласна рада;
• Управління у справа сім’ї, молоді та спорту Полтавської ОДА.
Дякуємо:
• Патрульна поліція Полтавської області;
• Дизайн студія Mironenko design за всю візуалку події!
• Модельне агенство “Марго” Татьяна Крылатая за допомогу в організації еко-показу мод;
• Відеограф Валерій Явтушенко за чудове відео;
• Фітнес клуб Мария Гунченко за те, що зарядили нас енергією перед прибиранням;
• Громадська організація ЧИСТО.Вишгород
• Виробники екосумок: Жива торба та Екоторба за надані примірники еко-торб на показ;
• Дитяча планета;
• Міжнародній молодіжній громадській організації АIESEC за те, що до нашої команди доєдналися волонтери з Італії та Туреччини;
• Полтавській урбан-платформі CITY lab
• Студентам нового набору Українська академія лідерства УАЛ Полтава, ми вже встигли з Вами потоваришувати!)
• Громадській організації ЕкоЛтава, за організацію «Йога проти пластику» та за допомогу в проведенні інструктажу по сортуванню сміття;
• Волонтерам ГО UP: unique people Ви справжня команда!
• Медичний спецпідрозділ “Баррі”. Полтава за те, що турбувалися про здоров’я волонтерів;
• Квест-кімнаті на Миру,12 за надані знижки для всіх учасників прбирання.

Інформаційні партнери:
• Інтернет-ресурс Зміст;
• Дайджест новин Poltava Live
• Рекламна агенція “БОЙКО”
Дякуємо, всім хто став частиною екомістечка крафтових продуктів та виробів:
• Магазин подарунків Who made it?
• Місцева кав’ярня
• Майстерня декору
• Джемами «Endorfin»
• Еко-магазин “Життя”
• Творча майстерня Ханпрайд.

І це ще не все, дякуємо:
• Victoria Honchar за торгові ятки;
• Олександр Бунін, Тарас Синяговський, Олександр Скрипай за надані казани в яких готували смачнючу кашу Олег Городчанин, Anatoliy Myshelov, Константин Kosmos та частували всіх ековолонтерів.
• Ярослав Шапошник за подовжувачі, які врятували нам просто життя!
• Vlad Borisenko вже незмінному ведучому!
• Елена Чайкина за чудові фото! Ти знаєш де шукати людей, які шукають десь в хащах сміття)
• Дівчатам Наталія Норіцина, Наталя Баранник (Nataly Barannyk) за допомогу з координацією груп волонтерів під час прибирання.

Безмежна вдячність Serg Antonenko за досортоване та здане на переробку сміття! 
За вивіз сміття також подяка КТП 1628 та Сергей Зубань!

Окрема вдячність крутим полтавським гуртам, які ділилися з нами своєю творчістю та надихали:
• #HashTag;
• Транс Формер;
• Oneyroid Також дякуємо за технічну підтримку!

Координаторам локацій Артем Павлов, Лілія Дмитренко, Роман Гловацкий, Katarina Onyschenko, Fylenko Yurii, Віталій Демочко, Вячеслав Сологор.

Дякую Malinovskiy Artur, за те що повірив у нас! Lyudmyla Osypchuk – за наставництво та величезну роботу!

Ми всі стали невід’ємною частиною глобального екологічного руху! Нехай небо буде мирним, а Україна –чистою!

Юлія Городчаніна, голова ГО “Нова Полтава”

08.02.2022
Наявність газонів у містах асоціювалися із безпекою, чистотою та благополуччям. Такий штучно створений трав’яний покрив красивий та підкреслює архітектурні композиції. Проте мало хто задавався питанням, чи корисний він? Як виявляється, для сучасного міста – ні. Що таке газони та звідки…
17.12.2021
З 10 грудня вступив в дію Закон про обмеження обігу пластикових пакетів. На першому етапі заборона стосується тонких і надтонких та оксорозкладних пластикових пакетів – тих, в які зазвичай покупці складають товар. Тепер надавати їх безоплатно в…
23.10.2021
Згідно із правил утримань зелених насаджень рівень озеленение міських вулиць має бути не меншим 25%, а території біля шкіл – 45-50%. Перш за все, вони слугують резервуарами для чистого повітря.
05.08.2021
Останні роки у Полтаві та інших містах України активно обговорюється нерозбірлива обрізка дерев, коли на вулицях міст замість зелених красенів залишаються лише страхітливі обрубки, які за пару років так-сяк жевріють, а потім тихо помирають. Через це у багатьох містах…
20.07.2021
Прийом документів до участі в установчих зборах Молодіжної Ради Полтавської міської територіальної громади триватиме до 26 липня включно. Раніше ж зазначені терміни були до 12-го липня. Подовжили терміни для того, щоб всі охочі встигли зібрати необхідний кейс для участі…
14.05.2021
У Полтавській громаді часто зустрічаються відпрацьовані автомобільні шини на прибудинкових територіях, клумбах та дитячих майданчиках. Також їх нерідко використовують, як відбійники для автівок. Проте мало хто задумувався, чому такого дворового «мистецтва» неможливо знайти у європейських країнах. Заборона на використання автопокришок…
запис на прийом
Підписатись на новини