В Європі та багатьох країнах світу давно відмовились від пластику на кладовищах. Альтернативою стали живі квіти та охайна територія довкола могили. Багато громад в Україні та Полтавщині теж приєднались до цієї екологічної практики. Проте в самому обласному центрі питання пластикових ритуальних атрибутів і досі не вирішено.
Щороку до поминального понеділка на цвинтарі Полтави приносять тисячі штучних вінків та квітів. Меншу частину цього пластику з часом вивозять на сміттєзвалище, а більшу – спалюють на території самих кладовищ. Цим завдають чималої шкоди довкіллю.
Чому не варто приносити на могили штучні квіти та яка є альтернатива – розповімо нижче у статті.
Сама традиція приносити на цвинтар штучні квіти відносно нова – ними почали торгувати в 90-х. До того на могили носили квіти з ниток та паперу, вінки з природних матеріалів, живі квіти та свічки. Пластик швидко завоював прихильність серед людей через практичність, бо не потребує догляду.
Щороку екологи з усього світу привертають увагу до забруднення планети пластиком. Проблема в тому, що більшість виробів з нього навіть не переробляються, бо не мають відповідного маркування через низьку якість та невідоме походження.
Більшість пластикової атрибутики не вивозять на сміттєзвалище, а спалюють прямо на кладовищах, що забруднює повітря різними токсичними речовинами. А навіть, потрапляючи на полігон, пластик не переробляють, а залишають перегнивати. Розкладається він щонайменше 200 років.
Нині є чимало аналогів пластиковим ритуальним атрибутам. Вони безпечні для довкілля, не потребують великого догляду та не коштують великих грошей. Зокрема:
До речі, пластикові вінки та квіти у поминальні дні дорожчі за ті, що з природного матеріалу. Висаджені ж квіти у землю будуть слугувати не один рік. А газонна чи багаторічна трава зменшить кількість бур’яну та зробить ґрунт міцнішим.
Ще кілька років тому еколог ГО «Нова Полтава» Ольга Макеєва подала петицію щодо заборони продажу та розміщення на кладовищах пластикових квітів, вінків та іншої ритуальної атрибутики. Вона швидко набрала необхідну кількість голосів, її розглянули депутати. Проте до голосування так і не дійшло.