Платіжка – найкращий агітатор до енергозбереження

Існує думка, що оптимальна кількість квартир для економічно спроможного об’єднання співвласників багатоквартирного будинку [ОСББ] коливається від 80 до 200. Однак є приклади, коли і невеликі ОСББ при дбайливому господарюванні ініціативного правління не тільки закривають поточні проблеми, а й впроваджують енергозберігаючі заходи. Що зменшує цифри в платіжках мешканців.

Наприклад, ОСББ по вул. Республіканській, 98 [Заводський район] – це двоповерховий двопід’їздний будинок 1958 року побудови. У 14-ти квартирах мешкають лише 28 людей. Внески складають дві гривні п’ять копійок за квадратний метр. Однак будинок і прилегла територія виглядають, як на малюнку. Перехожі зупиняються, з подивом розглядаючи блискучий дах і стіни без жодної тріщини: “Який гарний будинок …”

Об’єднання як “рецепт” від недоотриманих послуг

“Я сама комунальник, – розповідає голова правління ОСББ “Республіканська, 98” Марія Петкова. – І ясно бачила, що КП “Основаніє” не надає нам усіх послуг, закладених у тарифі на утримання будинку. Доводилося воювати за кожну копійку. Коли стало остаточно зрозумілим, що гроші ми платимо, а практично всі роботи по будинку мешканці виконують самі, то вирішили об’єднатися і скористатися можливістю отримати кошти з міського бюджету на перший комплексний капремонт після зняття з балансу. Так і зробили”.

ОСББ “Республіканська, 98” було зареєстровано в січні 2011 року. Процес отримання та освоєння мільйона двохсот тисяч гривень зайняв чотири роки. На ці гроші було перекрито дах, замінено каналізаційні, теплопостачальні і водопровідні мережі, утеплено стіни десятиміліметровим пінопластом.

Але і мешканці не сиділи склавши руки. У 2013 році вони зібрали гроші на заміну вводів холодної води [хоча це зона відповідальності “Водоканалу”]. Потім поставили металеві двері в під’їздах. А в 2015 році, коли будинок придбав нинішній вигляд, правління вирішило взяти “теплий кредит”* у розмірі 6300 гривень на енергозберігаючі вікна в під’їздах. Держава повернула 2600 гривень. Щомісячний платіж з квартири склав 20 гривень, і мешканці розрахувалися з банком достроково.

У будинку стало значно тепліше, а цифри в платіжках менше. Не в останню чергу тому, що ОСББ пішло від КП “Основаніє”, довіривши після загальних зборів утримання будинку керуючій компанії “Наш будинок Запоріжжя”. У згадуваний вище внесок 2,05 гривні за квадратний метр входять не тільки послуги слюсаря і електрика, але також плата за електроенергію, кошти на поточний і капітальний ремонти будинку. Від двірника і прибиральниці в ОСББ вирішили відмовитися: мешканці поділили територію, склали графік і наводять лад самостійно.

QDzup0sEo3A

 

Кредиту боятися – економії не отримати

Але повернемося до благоустрою. Відчувши ефект від енергозберігаючих вікон, мешканці за власний кошт замінили електропроводку та поставили в під’їздах LED-лампи. І тепер щомісячний платіж за освітлення місць загального користування становить не 100 гривень, а всього 27.

На початку 2016 року Марія Петкова побувала на семінарі, ініційованому Громадською спілкою “Запорізький ресурсний центр “КРУГ” за участю міських і обласних властей, де експерти говорили про економію, яку дають встановлені в будинках індивідуальні теплові пункти [ІТП]. Усім почутим Марія Федорівна поділилася з членами правління. Для такого маленького будинку, як ОСББ “Республіканська, 98”, потрібен був нестандартний ІТП. Одна з компаній взялася знайти відповідне обладнання, встановити і налагодити його роботу. Ціна питання склала 78 тисяч гривень.

“Люди боялися брати таку велику суму в кредит, – розповідає член правління Ксенія Вінідіктова, – навіть, незважаючи на те, що були зроблені всі розрахунки, які доводять економію для сімейних бюджетів. Плюс одержувачі субсидій були проти, мовляв, адже за них же платить держава, навіщо економити те, що і так надається безкоштовно. Але все-таки зважилися – і не дарма”.

41 відсоток суми позики відшкодувала держава, погашення відсотків по кредиту взяло на себе місто**, а решта в 46 тисяч була розподілена між мешканцями [щомісячні 100 гривень], причому незалежно від метражу займаної площі, а поквартирно. “Таке рішення прийняли загальні збори, – каже Марія Петкова. – У будинку всього дві трикімнатні квартири, решта двокімнатні, ось ми й вирішили зробити таку “зрівнялівку”, щоб нікому не було образливо. Теоретично це, напевно, не зовсім правильно, але така була воля мешканців. Більше того, ми прийняли рішення в міжсезоння платити не за 100, а за 200 гривень, щоб швидше розрахуватися”.

Встановлення в будинку загального лічильника і пункту регулювання тепла може допомогти зменшити рахунки за спожите тепла, – переконана координаторка житлово-комунальних і енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.“Провести термомодернізацію всього будинку, щоб бачити цю економію, можливо, коли є ОСББ”, – розповідає експерт.

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

ІТП окупився практично за сезон

У листопаді 2016 року ІТП був запущений. Першим відгукнувся концерн “Міські тепломережі”: звідти прийшли перевіряючі, аби переконатися, що ОСББ “Республіканська, 98” справді економить мало не половину теплоносія. Їм довелося змиритися з цим незаперечним фактом. “Крім того, що ІТП автоматично регулює подачу тепла в залежності від зовнішньої температури, ми додатково запрограмували наш пункт на “європейський режим”, – говорить Марія Федорівна. – Вночі температура в будинку підтримується на рівні 17-18 градусів. О 6.00 подача тепла збільшується до 19-20 градусів. А після 22.00 знову зменшується”.

“Не всім це сподобалося, – доповнює Ксенія Вінідіктова. – Але я жила в Польщі і знаю, що там в будинках температура буває ще менше. Сама спала там в теплій піжамі і шкарпетках і абсолютно нормально, з розумінням до цього ставилася. Я вважаю, що краще одягти щось додатково, ніж ходити по квартирі в трусах і в прямому сенсі викидати гроші на вітер. До речі, коли сусіди отримали рахунки за опалення, незадоволені розмови тут же вщухли. Платіжка – кращий агітатор”.

Власне, за минулий опалювальний сезон мешканці окупили установку ІТП на 90 відсотків. Для мешканки квартири площею в 45 квадратних метрів економія за сезон склала 3700 гривень.

Тетяна Алимова, що живе в будинку з народження, говорить: “Люди бояться нового, і правління правильно зробило, що переконало нас ризикнути взяти “теплий кредит”. Різницю після встановлення ІТП ми всі відчули. Погашаємо кредит – і то платимо набагато менше, ніж сусідні будинки. А коли розрахуємося, буде зовсім добре”.

Щоб ефективність ІТП була 100-відсотковою, в ОСББ “Республіканська, 98” хочуть утеплити за німецькою технологією горищні перекриття і стелю в підвалі. Але першочергове завдання – замінити каналізаційні виходи, зробити відмостку та цоколь. Взагалі-то, ці роботи, як і ремонт у під’їздах, були включені в проект першого після зняття з балансу комплексного капремонту, але в управління капітального будівництва чомусь не вистачило грошей. Тепер на необхідні 390 тисяч ОСББ подало до департаменту житлово-комунального господарства заявку, але отримало зустрічну пропозицію [не надто привабливу] на пайову участь, тобто самому докласти половину цієї суми.

Однак в ОСББ “Республіканська, 98” задкувати не збираються. “ОСББ згуртувало мешканців і змінило їх поняття про колективну власність, – каже Ксенія Вінідіктова. – Ми не просимо того, що нам не належить; ми хочемо довести розпочате до кінця. З одного боку, якби ОСББ було розпорядником коштів при ремонті, то нам би вистачило грошей на більш широкий перелік виконаних робіт, і не було б стількох проблем на сьогодні. Але, з іншого боку, якби жителі не користувалися можливостями, наданими державою, то й не мали б того, що вже маємо”.

Залишається побажати цьому маленькому, але рішучому ОСББ успіхів. Хто стукає, тому відчинять.

Джерело: “МИГ”, автор: Ганна Чуприна, фото автора та Ксенії Вінідіктової

* “Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 20110-2017 р.р”.

** Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно -Фінансова установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017-2019 роки затверджена Рішенням Запорізької міськради №6 від 21.12.2016 р.

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
3 вересня Фонд енергоефективності розпочинає прийом заявок від ОСББ за Програмою “Енергодім” на отримання часткової компенсації витрат на термореновацію багатоквартирних будинків. Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j.  Що відшкодовує грант?  ✅ проведення енергетичного аудиту;✅ розробку проектної документації та її…
Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
запис на прийом
Підписатись на новини