12.03.2015 12:29
Полтава може і буде виробляти свою електрику

Полтавщина розпочала писати свою нову історію – історію створення енергонезалежного краю, де люди не страждають від відключення електрики, де на вулицях світло навіть вночі, в квартирах тепло, а тарифи прийнятні для людей.

Нещодавно була затверджена Стратегія розвитку Полтавщини до 2020 року, до якої, з ініціативи Лева Жиденка, депутата облради та секретаря комісії з ПЕК, внесли низку важливих пунктів щодо енергонезалежності.

З часу затвердження минуло два тижні і вже є конкретні кроки. В Полтаві пройшов круглий стіл за участі європейських експертів, які допомагають наповнити Стратегію розвитку Полтавщини конкретними проектами. В рамках цієї зустрічі, було прийнято рішення включити до Стратегії дві програми, які в майбутньому зроблять Полтавщину енергонезалежною. Зокрема, запропоновано створити в Полтаві навчальний центр з підготовки спеціалістів по енергозбереженню. А також фінансовий фонд, розміром в 10 мільйонів гривень. З нього кредитуватимуть проекти, що, знову ж таки, пов’язані з енергозбереженням.

Кадри вирішують все

 Сьогодні перед полтавцями гостро стоїть питання підготовки спеціалістів, що професійно

будуть розбиратися в тому, які технології можна використовувати, щоб ефективно економити, скажімо, електроенергію на рівні шкіл, лікарень та комунальних підприємств міста. А щоб реалізовувалися всі ідеї, які готуватимуть нові кадри, і буде створений фонд, з якого кредитуватимуться новаторські проекти полтавців.

За словами Лева Жиденка, це не якась там багаторічна перспектива. Створення навчального центру закладено в Стратегію вже на цей рік. Ну, а поки місто готуватиме нових спеціалістів, ініціативні полтавці з «Нової Полтави» вже запропонували конкретні кроки, що дозволять нам власними силами виробляти електроенергію та повністю забезпечити себе світлом.

3

Власні ресурси

 Мова йде про так звані турбодетандери. Це свого роду турбіни, лопасті яких розкручуються за допомогою тиску в газових магістралях, і таким чином, виробляють електрику.

– Газ виходить з-під землі під дуже високим тиском, – розповідає Лев Жиденко. – Він вважається надлишковим. І для того, щоб газ було безпечно транспортувати по магістралям в наші оселі, цей тиск, за допомогою спеціального обладнання, зменшують. Але такий підхід не зовсім раціональний. Адже можна цей тиск газу використати, як джерело енергії. Наприклад, встановити спеціальні турбіни, які розкручуватимуться за допомогою цього тиску. Таким чином ми і тиск зменшимо без додаткових затрат, і отримаємо електроенергію.

Такий проект вже два роки реалізується на Солохівському газоконденсатному родовищі.

Турбіни, які експериментально були встановлені на цьому промислі, можуть забезпечити світлом близько 4300 квартир. Одна така установка видає потужність 1,2 мВт. На Полтавщині більше півтисячі нафтогазових свердловин. Навіть умовний розрахунок показує, що встановивши турбіни, ми зможемо повністю забезпечити місто та область електрикою.

Від слів до діла

 Втім, над цим вже працюють в «Новій Полтаві». За словами експертів громадської платформи, одним з можливих інвесторів може стати Європейський Банк Розвитку і Реконструкції. Адже в його програмі є для України 60 млн. євро саме на такі проекти. Варто лише сформувати пропозицію та достойно відстояти її необхідність.

Крім того, в Україні є всі технічні можливості, щоб власними силами виготовляти подібні

турбіни. В Сумах працює одне із найбільших у світі підприємств по виробництву обладнання для транспортування газу – машинобудівне науково-виробниче об’єднання ім. Фрунзе. Але через брак замовлень, робітникам вже кілька місяців не виплачують заробітну платню. Лев Жиденко запропонував створити урядову програму, яка б дозволила завантажити завод роботою і розробити для Полтавщини турбодетандери.

Таким чином можна буде вирішити проблему стабільних поставок електроенергії і забезпечити людей роботою. Ще одним плюсом в цій ситуації стане і те, що певні деталі до турбін буде виробляти Полтавський турбомеханічний завод. А це додаткові кошти у бюджет міста і нові робочі місця.

Потурбувалися «новополтавці» і про державну підтримку. Сьогодні їхні спеціалісти пропонують створити робочу групу при Кабміні, яка б об’єднувала газовидобувні компанії та підприємства, що займаються машинобудуванням. Результатом роботи цієї групи повинно стати масове встановлення електрогенераційних турбін на всіх родовищах Полтавщини.

Експерти «Нової Полтави» зазначають, що ідеї по енергозбереженню, які запропонував Лев Жиденко та підтримали ініціативні полтавці, не тільки раціональні, а й, що не менш важливо, не фантастичні. Вони потребують відносно не великих фінансових затрат і можуть дати максимально ефективну віддачу. Деякі із запропонованих ініціатив вже внесені до Стратегії розвитку Полтавщини до 2020 року. Іншу частину проектів Лев Жиденко обіцяє особисто лобіювати в Кабміні.

2

Лев Жиденко

 «Все, що робила влада, коли почали вимикати у нас світло для економії електроенергії, тикала пальцем один в одного. І ніхто навіть палець об палець не вдарив, щоб виправити ситуацію і збільшити обсяги виробництва електрики.

 Я зрозумів, що такий владний «футбол» може продовжуватися безкінечно. Тоді я вирішив взяти на себе таку відповідальність і почав розробляти програму встановлення турбодетандерів на газових родовищах Полтавщини. Це дозволить нам не тільки забезпечити себе власною електрикою, але і суттєво економити міські гроші, які в майбутньому можна використати на ремонт доріг, озеленення міста, чи розвиток туристичної індустрії».

10.11.2021
Цінуємо нашу постійну і різноманітну співпрацю з Полтавською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Олеся Гончара. Цього разу це була “Антикорупційна мафія: місто проти корупції” з десятикласниками з 38 школи. У Києві за цією грою влаштовують турніри,…
Днями Фонд родини Богдана Гаврилишина обрав свого амбасадора на Полтавщині. Подвійна приємність, бо цією людиною стала наша невтомна голова Юлія Городчаніна. І сама колишня випускниця програми Фонду відтепер Юля допомагатиме таким же молодим, активним, креативним і натхненним землякам, спраглим…
Напередодні Міжнародного дня боротьби за права жінок пропонуємо поговорити про гендер та жінку в українській мові. Мова – це не лише засіб спілкування, а й спосіб вираження нашого світосприйняття. Українська мова в останні…
Місто критично потребує нової якості політики! Школа депутата – це підготовка політичних лідерів на нових принципах, відповідно до сучасних викликів. За три місяці навчань слухачі Школи отримають необхідні знання та навички,…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
НАБІР НА ПРОГРАМУ “МОЛОДЬ ЗМІНИТЬ УКРАЇНУ – ПОЛТАВЩИНА” ФОНДУ РОДИНИ БОГДАНА ГАВРИЛИШИНА! Програма для молодих патріотичних мешканців та мешканок Полтавщини, які бажають бути активними у громадському житті краю та України та готові бути рушійною…
запис на прийом
Підписатись на новини