Програма підтримки ОСББ – що це, навіщо та для кого

5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка міської ради, член Ради голів ОСББ Полтави Юлія Городчаніна.  

ОСББ перестало бути дорогим, проте воно точно є ефективнішим

Коли був занижений тариф обслуговування ЖЕКом у 88 копійок, звісно, ОСББ у 2,5-3 грн здавалося дорогим. Нині підняли тарифи по Полтаві від 2,60 до 5,60 гривень за м2 на місяць. Тарифи ОСББ – приблизно, до 4-х гривень за місяць.

Проте, у договорі на обслуговування з ЖЕКом немає жодного слова про ремонти. ОСББ навпаки – або окремим внеском формують ремонтний фонд, або вже в межах затвердженого тарифу, передбачають повноцінне утримання будинку з ремонтами. Також на місцевому та державному рівні допомагають цим будинкам залучити додатково фінансування на здійснення заходів з енергоефективності. А це заміна комунікацій будинку, утеплення тощо. Мешканці будинків одразу відчувають комфортніші умови, економію в платіжках, а також зростає вартість їх житла.

Окрім того, нині постійно підвищується вартість комунальних послуг, а заходи з енергоефективності допоможуть повернути вкладені кошти та, відповідно, економити. З кожним роком це питання стає актуальнішим та ефективнішим.

Хто ініціював програму Підтримки ОСББ?

Вона напрацьовувалась Радою голів ОСББ. Це координаційний орган при міській раді. Туди входять представники з кожного району міста, троє представників громадських організацій, які займаються цим напрямком і були обрані на обласному форумі ОСББ, та троє представників від міської влади.

Таким складом напрацьовувалась ця програма і була затверджена ще минулого року. Цього року вже виділено фінансування для 5 будинків. Але коштів передбачено більше, тому є можливість іншим будинкам звернутися та отримати цю допомогу.

На що націлена програма?

Програма має декілька розділів. 1-й стосується більше інформаційної політики. Тобто загалом пояснення що таке ОСББ, інформаційних заходів тощо. Три наступні розділи цікаві для співмешканців багатоквартирних будинків:

2-й – компенсація коштів на виготовлення технічної документації;

3-й – компенсація коштів для будинків, які беруть участь у державній програмі «Енергодім»;

4-й – 70/30 – це співфінансування ремонтів будинків ОСББ, які старше 10 років. З них 70% надає місто.

Детальніше про розділи

2-й розділ потрібний для будинків, які тільки створюють ОСББ. На жаль, документи та паспорти на всі комунікації будинку важко знайти. Нерідко їх просто не існує. Ось цей розділ і передбачений, щоб виготовити технічну документацію. Оплата здійснюється 80/20. Більшу частину відповідно компенсує міська рада.

Окремо хотіла поговорити про 4-й розділ. Згідно з ним, за допомогою можуть звернутися будинки ОСББ старші 10 років (кооперативні будинки не можуть брати участь у програмі). Для цього потрібно написати заяву на управління ЖКГ про те, що ви хочете долучитися до програми підтримки ОСББ та вказати розділ. До цього будинок має прийняти таке рішення на загальних зборах. Голова ОСББ не може одноосібно це зробити.

Друге – ОСББ самостійно, за власні кошти, виготовляє проєктну документацію. Ви краще знаєте, що хочете зробити і як це має виглядати. Згідно з цим проєктом будинок включається у програму на співфінансування. Там є певна процедура: управління ЖКГ подає документи на профільну комісію, а потім депутати голосують за виділення коштів. Фактично це технічна процедура. До голосування документи перевіряє управління ЖКГ.  Якщо щось не так, то ви про це дізнаєтесь одразу і встигнете підготувати всі документи до моменту сесії та голосування.

3-й  розділ передбачає допомогу ОСББ, які подали документи  на державну програму співфінансування, яка називається «Енергодім». Це досить складна програма, але вона відкриває великі можливості, бо там підтримують великобюджетні проєкти. Держава компенсує до 70% від вартості робіт, а міська рада бере на себе відсотки та частину тіла кредиту.

Через те, що державний фонд працює по принципу компенсації, десь будинку потрібно взяти значні кошти. Зазвичай необхідної суми немає на рахунку ОСББ, тому доводиться брати кредити. А їх зараз дають під 15 %. Саме цю суму бере на себе міська рада. Тобто будинок безкоштовно користується цими коштами. Окрім того, місто компенсує ще до 10% вартості самого проєкту. Не кредиту, а проєкту, бо кредит ви можете взяти на меншу суму. Наприклад, проєкт у вас на 5 мільйонів. 3,5 із них компенсує держава і ще 10%, це 500 тисяч, компенсує міська рада, і платить за вас відсотки весь період, на який ви взяли кредит. Тобто будинку залишається з 5 мільйонів сплатити лише один. Це насправді дуже вигідні умови.
Або виконувати роботи Ви можете поетапно, і уникнете потреби в кредитуванні.

Під 3-й розділ підпадають виключно заходи з енергоефективності. Там є декілька пакетів: «а» – легкий, «б» – комплексний.

Пакет «а» здебільшого розрахований на заміну вікон, встановлення індивідуальних теплових пунктів. А в пакеті «б» вже може бути повна заміна комунікацій, утеплення фасаду, заміна перекриттів у будинку. Саме тому такі значні суми. Але результати одразу відчутні! Ви економите на платіжках і маєте відремонтований будинок.

Програма прийнята ще рік тому, проте «перші ластівки» отримали кошти минулої сесії. А це 4 будинки по 3-му розділу та 1 – по 4-му. Загальний бюджет програми на цей рік становить 5 мільйонів.

Якщо у Вас залишилися запитання щодо створення ОСББ або залучення коштів, телефонуйте (066) 628 30 54.

Або якщо Вам потрібна допомога у роз’ясненні цих питань на зборах співмешканців, теж готові приїздити.

 

 
 
Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
23.11.2021
Одна з задач нашої організацій – різними інструментами підвищувати активність населення та залучення його до прийняття рішень. Цим ми займаємось понад 5 років. Проте для ефективних результатів співпраці населення та активістів замало. Тут потрібна взаємодія влади і громади. Саме про…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
19.04.2021
До кінця  2021 року у Полтаві планують ліквідувати КП «ЖЕО №2», а будинки, які обслуговувало комунальне підприємство, передати управлінським компаніям. Це потягне за собою збільшення вартості послуг. Призначення управлінських компаній здійснює міська рада без участі мешканців. ОСББ ж самостійно обирають…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
запис на прийом
Підписатись на новини