Реалізація учасниками АТО та членами їх сімей права на отримання земельних ділянок

Ми розпочинаємо цикл статей із серії «Як просто» з порадами юриста щодо вирішення найбільш розповсюджених проблем населення м. Полтави.

Державна соціальна політика щодо забезпечення земельними ділянками учасників АТО (членів їх сімей) виправдано є правильною та необхідною! Однак, реалізація на практиці учасниками АТО свого права на отримання земельних ділянок у власність шляхом безоплатної приватизації зазнає певних труднощів. Не всі бажаючі мають змогу отримати земельні наділи. Зокрема, складнощі у військовослужбовців виникають у ході отримання необхідної інформації щодо вільних земельних ділянок державної чи комунальної власності та проходження відповідної процедури оформлення документів на такі земельні ділянки.

Через велику кількість звернень учасників АТО (членів їх сімей) щодо роз’яснень проблемних питань, які виникають при спробі останніми реалізувати свої конституційні права на отримання земельних ділянок у власність, наводимо нижче дев’ять кроків («дорожню карту») до реалізації такої мети:

КРОК 1

Визначиться, де саме ви б хотіли отримати земельну ділянку та як вона буде використовуватися. Від цього залежить, до якого органу буде подаватися клопотання про виділення ділянки.

Важливо! Територіальні органи Держгеокадастру є розпорядником лише земель сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам (ст.121 ЗК України):
а)      для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
б)      для ведення особистого селянського господарства – до 2 га;
в)      для індивідуального дачного будівництва – до 0,1 га;
г)       для будівництва і обслуговування житлового будинку в селі – 0,25 га, в селищі -0,15 га, в містах – 0,1 га.
д)   для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара (накладено мораторій рішенням міської ради).

УВАГА! Вказані нормативи – це максимальна площа земельної ділянки, яка може бути виділена в рамках відповідного цільового призначення. На практиці, у разі обмеженої кількості вільних земель, можуть виділятися ділянки меншої площі.
Своїм правом на отримання земельної ділянки відповідного цільового призначення громадянин може скористатись лише один раз.
Органи Держгеокадастру проводять постійну роботу з резервування земель для учасників АТО в усіх регіонах України. Ознайомитись з детальними альбомами-атласами зарезервованих земель можна на сайтах головних управлінь Держгеокадастру.
Перелік офіційних веб-сторінок – на сайті land.gov.ua.

КРОК 2

Залежно від цільового призначення земельної ділянки учасник АТО подає до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області або до органів місцевого самоврядування клопотання про надання дозволу на розробку землевпорядної документації із зазначенням орієнтовного розміру та цільового призначення бажаної земельної ділянки.
До клопотання додаються: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копія паспорта та копія реєстраційного номера облікової картки платників податків (ідентифікаційного номера); згода на збір та обробку персональних даних; документ, що посвідчує участь в антитерористичній операції (посвідчення УБД).

Важливо! Плата за подання зазначеного пакету документів не стягується!

КРОК 3

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який має повноваження з передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності, розглядає клопотання.
За результатами розгляду надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивована відмова у його наданні.
Термін розгляду клопотання – 1 місяць.

Важливо! Плата за розгляд зазначеного пакету документів та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не стягується!

КРОК 4

Після отримання дозволу на виконання робіт заявник звертається до землевпорядної організації для розробки відповідної документації.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки та за оплату, що обумовлюються угодою сторін.

КРОК 5

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України. Органи влади, які погоджують проект, зобов’язані протягом 10 робочих днів з дня одержання проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом (з повідомленням) розробнику свої висновки про його погодження.
Відмова в такому погодженні має обов’язково містити посилання на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Термін розгляду проекту землеустрою – 10 робочих днів.

КРОК 6

У разі необхідності проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки направляється для здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації.
Термін здійснення обов’язкової державної експертизи – 20 робочих днів.
Вартість – 3% від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не менше 20 грн. (відповідно до ст. 39 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»).

КРОК 7

Після погодження проекту землеустрою земельна ділянка реєструється в Державному земельному кадастрі
Важливо! Термін реєстрації – 14 календарних днів. Безкоштовно!

КРОК 8

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає у власність земельні ділянки державної чи комунальної власності, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Важливо! Плата за рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність не стягується!

КРОК 9

Право власності реєструється в органах, що здійснюють державну реєстрацію речових прав, або у нотаріуса.
Плата (адміністративний збір) за державну реєстрацію речових прав: 140 гривень за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно у строк, що не перевищує 5 робочих днів.
Адреси та телефони органів місцевого самоврядування міста Полтави, в компетенції яких є вирішення питання реалізації на практиці учасниками АТО свого права на безоплатну приватизацію земельних ділянок:

Шевченківська районна у місті Полтаві рада: м. Полтава, вул. І. Мазепи, 30; тел. (0532) 63-36-98; години прийому з 8-17 год. (обідня перерва з 12-13 год.).

Київська районна у місті Полтаві рада: м. Полтава, вул. М. Бірюзова, 1/2; тел. (0532) 56-58-69; години прийому з 8-17 год. (обідня перерва з 12-13 год.).

Подільська районна у місті Полтаві рада: м. Полтава, вул. А. Кукоби, 39; тел. (0532) 51-33-94; години прийому з 8-17 год. (обідня перерва з 12-13 год.).

Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області: м. Полтава, вул. Уютна 23; тел. (0532) 56-00-36.
У разі виникнення додаткових питань Ви можете звернутися на гарячу лінію Держгеокадастру за тел. 0-(800)-300-808.

Якщо маєте інші питання, які потребують консультації юриста, телефонуйте, або пишіть в редакцію (open.space.poltava@gmail.com, поштовий індекс 36020, м. Полтава, вул. Котляревського, 6) в наступному випуску надамо відповіді на найпоширеніші запитання читачів.
DSC_5914 (10)

Євген  Бова,
депутат Шевченківської районної у місті Полтаві ради,
заступник голови постійної депутатської комісії
з питань використання земельних ресурсів та будівництва

Прийом громадян:
м. Полтава вул. Котляревського, 6 (офіс ВГП «Нова Полтава»),
кожного понеділка з 13.00 до 16.00, тел. (050) 80-90-100.

06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
Вирішили не чекати доки міська влада вирішить усі проблеми Вашого мікрорайону? Вважаєте, що громада мікрорайону повинна бути активною, та сама створювати та змінювати простір навколо себе? Не знаєте з чого розпочати свою діяльність? Ми…
11.07.2018
            Закон України «Про житлово-комунальні послуги» уже є чинним трошки більше півроку, однак до сих пір зостається terra incognita для більшості споживачів комунальних послуг.             У цій статті ми спробуємо розібратись разом із Вами із основними…
14.03.2018
Що робити коли у вас вимагають хабар? 1. Зберіть інформацію для того, щоби подати обґрунтовану заяву про корупцію          …
Дії, які необхідно здійснити спадкоємцю для оформлення права власності на земельну ділянку в порядку спадкування: 1. Подати державному або приватному нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Така заява подається особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Процес спадкування може здаватись складним і заплутаним, а безкінечні черги державних нотаріальних контор не завжди дозволяють отримати вчасну та вичерпну консультацію з незрозумілих для Вас питань. Ми розпочинаємо цикл статей, в яких ми визначимо для Вас 5…
запис на прийом
Підписатись на новини