Револьверний фонд: дешеві позики для ОСББ

Пошук фінансування є одним з найперших завдань, що встають перед ОСББ. Револьверний фонд є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах. Оборотні кошти для заміни труб водопостачання і каналізації, для ремонту дахів та відновлення під’їзного освітлення, для придбання будматеріалів та виконання інших ремонтних робіт, які дозволять не тільки зберегти житловий фонд, але і зробити його більш комфортним для проживання.

Ідея «револьверного» фонду полягає у наданні «дешевих» поворотних позик для потреб учасників фонду, повернені кошти далі використовуються для фінансування інших учасників.  У випадку асоціації ОСББ такі позики можуть надаватися для впровадження елементів теплової модернізації будинку (наприклад, заміни вікон, чи утеплення зовнішніх стін), або ліквідації аварії в будинку – що для новостворених об’єднань є чи не катастрофою, оскільки необхідні кошти об’єднання збирати просто не встигають. Окрім того, кошти з револьверного фонду можна взяти на погашення енергоефективних кредитів.

1_mill_rf

Грошовий фонд може поступово формуватися за рахунок внесків співвласників асоціації ОСББ, на кошти місцевої влади, банків чи міжнародних донорів. Відповідно, користуватися фінансовими ресурсами фонду мають право члени асоціації на конкурсній основі. Для утворення фонду немає необхідності створювати окрему юридичну особу. По суті фонд – це спеціальний розрахунковий рахунок у банку, який не обкладається податками, що мінімізує фінансові навантаження на позичальника.

зацікавлені сторони

Умови та розміри позики визначаються статутом. Прикладом конфігурації умов позики є покриття до 70% витрат на визначені заходи та термін повернення до 2 років. Також, зазвичай, позичальник має покрити витрати на адміністрування фонду – сплативши 2-5% від суми залучених коштів. Також може бути доречним впровадження інфляційного індексу, що дозволить підтримувати діяльність фонду у середньостроковій перспективі.

При цьому, навіть за таких умов, позика з револьверного фонду є дешевшою за кредит у банку, тому має очевидні переваги. Повернення коштів також відбувається за рахунок досягнутої економії на енерговитратах.

Допомога з фонду надається в якості поворотної фінансової допомоги, тому ці кошти не оподатковуються. Відповідно до чинного законодавства та податкового кодексу, ці кошти отримують за статутну діяльність і повертають відповідно до умов договору, але за умови повернення впродовж року.

Вже сьогодні існують приклади використання такого інструменту в Україні. В Асоціації ОСББ “Запоріжжя” створений та працює револьверний фонд. На форумі “PRO ОСББ” Максим Рогальський, Президент Асоціації ОСББ “Запоріжжя”, розповів, що основна причина створення револьверного фонду – брак коштів, а фонд дозволяє допомагати учасникам асоціації фінансувати заходи:

– Якщо складаєте кошторис, то плануєте виконання робіт десь в середині року. Але бувають моменти, коли роботи вже треба робити, а коштів не хватає, тому наші співвласники прийняли рішення створити револьверний фонд. 

ОСББ

Про асоціаціюПро асоціацію 2Співпраця

За рішенням ОСББ та співвласників, будинки сплачують на поповнення фонду 10 копійок за квадратний метр, але не сплачують відсотки. Донор револьверного фонду Асоціації – приватний інвестор, а оператор – Асоціація.  Умови, на яких видаються кошти закріплюється в положенні про револьверний фонд, а також дублюється у договорі про подання фінансової документації.

Також Максим Рогальський розповів, що Асоціація почалася з двух будинків, які розташовані один біля одного, а зараз загальна площа будинків-учасників становить більше 104 тисяч квадратних метрів:

–  У нас по будинках проплати десь на рівні 70-80%. Види робіт – каналізація, стояки гарячого, холодного опалення, утеплення, електрика тощо, в межах 50 тисяч гривень. Створення револьверного фонду – можливість акумулювати кошти для впровадження необхідних заходів. 

як працює револьверний фонд

Підсумки за 6 місяців

Так само працюють фонди в європейських країнах. В Естонії фонд Kredex, створений у 2009 році Європейським фондом регіонального розвитку, надає фінансування в межах програми кредитування багатоквартирних будинків. Внесок на адміністрування складає 3% від суми позики.

Так, у місті Таллін на вулиці Sõpruse pst, 202 тутешньою асоціацією власників квартир було ініційовано отримання поворотних інвестицій на модернізацію радянської багатоповерхівки. Рішення про такий крок схвалили 82% мешканців будинку. Завдячуючи поворотній позиці було встановлено нові двокамерні вікна, утеплено фасад та покрівлю, а також модернізовано систему опалення.

 

Матеріал: Що таке револьверний фонд?

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
23.11.2021
Одна з задач нашої організацій – різними інструментами підвищувати активність населення та залучення його до прийняття рішень. Цим ми займаємось понад 5 років. Проте для ефективних результатів співпраці населення та активістів замало. Тут потрібна взаємодія влади і громади. Саме про…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
19.04.2021
До кінця  2021 року у Полтаві планують ліквідувати КП «ЖЕО №2», а будинки, які обслуговувало комунальне підприємство, передати управлінським компаніям. Це потягне за собою збільшення вартості послуг. Призначення управлінських компаній здійснює міська рада без участі мешканців. ОСББ ж самостійно обирають…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
запис на прийом
Підписатись на новини