05.08.2021 11:11
 Що таке топінг та чим він шкодить деревам

Останні роки у Полтаві та інших містах України активно обговорюється нерозбірлива обрізка дерев, коли на вулицях міст замість зелених красенів залишаються лише страхітливі обрубки, які за пару років так-сяк жевріють, а потім тихо помирають. Через це у багатьох містах почали підіймати питання тимчасової заборони на обрізку дерев, допоки не напрацюють єдині правила. Виключенням не стала і Полтава – на сесії депутати міськради підтримали екологічну ініціативу своєї колеги Юлії Городчаніної – тимчасовий мораторій на топінг дерев.

Нижче хочемо розповісти, що ж таке топінг та чим він шкідливий для зелених насаджень.

Перш за все хочемо акцентувати, що обрізка дерев буває:

  • аварійною;
  • санітарною;
  • формуючою;
  • омолоджуючою (хоча вона є підтипом формуючої);
  • топінг, який теж фактично можна розглядати як різновид формуючої обрізки.

Топінг дерев – спеціальна обрізка, як варіант омолоджуючої/формуючої, яка передбачає зрізання головного стовбура у зрілого дерева та всіх скелетних гілок, часто до основи центрального стовбура.

При топінгу дерево інфікується та вигниває із середини. Туди потрапляють дощ та гриби, а серцевина перетворюється у труху. Якщо серцевина згнила, вірогідність того, що дерево перестане тримати вертикаль – 95%, каже дендрологиня Ольга Іващенко:

«Єдина користь від такого виду обрізки – не падає гілля. Але для самого дерева це означає початок повільної смерті. Воно, як правило, гине протягом 5-7 років після проведення такої процедури. Через те що розвивається багато стовбурових гнилей, які потрапляють у численні «рани». Наприклад, каштан, який впав біля кафе «Танін торт» на три автівки, був топінгований приблизно 7 років тому».

Гілки падають не лише через неправильну обрізку. Здебільшого у містах й досі ростуть дерева, які висаджувались у 50-60-х роках минулого сторіччя. Їх треба було замінити ще 20 років тому. Проте за весь цей час жодне українське місто не змоглося розробити адекватну програму заміни зелених насаджень.

 «Уявіть, 70-80 років не садили та не переплановували посадки на вулицях. Вони вже старі й віджили свій вік. Вони й надалі продовжуватимуть дуже активно падати. Сприяють цьому й екстремальні погодні умови – минула зима була безсніжною, а зараз стоїть спека +30, і вона ще буде триматися тижні. Вангую, коли закінчиться спека, при першій зливі чи шквальному вітрі впаде ще велика купа дерев»,- говорить дендрологиня.

Топінг старих дерев лише прискорює їх загибель. У європейських країнах вдаються до такої обрізки, якщо планується капітальний ремонт вулиці протягом 5-7 років. Тобто перед реконструкцією вулиці, перед тим, як повністю замінити старі дерева на нові. Це економить кошти для вивезення та утилізації самої деревини. В інших випадках топінг дерев не застосовують.

 

В українських містах одразу вирізати всі старі та засадити новими не вийде, для цього необхідна відповідна програма. А щоб не залишились вулиці міст без зелених насаджень екологи та депутати почали просувати відповідні ініціативи – мораторій на топінг дерев.

Тимчасова заборона на таку обрізку необхідна для того, щоб не погіршити стан дерев до критичного. Топінгують у нас дерева всі підряд, без розбору. Це шкодить тим, які знаходяться у нормальному стані. При цьому мораторій не стосується аварійної та санітарної обрізки.

 

20.07.2021
Прийом документів до участі в установчих зборах Молодіжної Ради Полтавської міської територіальної громади триватиме до 26 липня включно. Раніше ж зазначені терміни були до 12-го липня. Подовжили терміни для того, щоб всі охочі встигли зібрати необхідний кейс для участі…
14.05.2021
У Полтавській громаді часто зустрічаються відпрацьовані автомобільні шини на прибудинкових територіях, клумбах та дитячих майданчиках. Також їх нерідко використовують, як відбійники для автівок. Проте мало хто задумувався, чому такого дворового «мистецтва» неможливо знайти у європейських країнах. Заборона на використання автопокришок…
26.04.2021
В Європі та багатьох країнах світу давно відмовились від пластику на кладовищах. Альтернативою стали живі квіти та охайна територія довкола могили. Багато громад в Україні та Полтавщині теж приєднались до цієї екологічної практики. Проте в самому обласному центрі питання…
18.06.2020
Чудова новина – Полтавською областю починає курсувати екобус для збору небезпених відходів! Вчора еколог нашої ГО Ольга Макеєва взяла участь у семінарі-презентації «Екобус для громад Полтавщини» (у продовження співпраці з Полтавською обласною радою в проєкті «Екологічні ініціативи Полтавської області»).
20.02.2020
Уперше за всю історію економічного форуму у Давосі визначено, що п’ять найбільших світових ризиків – це екологічні ризики. Кліматичні катастрофи, втрати біорізноманіття та руйнування наземних і водних екосистем – це лише вершина айсбергу. Актуальним на сьогодні є…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
запис на прийом
Підписатись на новини