04.05.2016 11:02
ЩО ХВИЛЮЄ ПОЛТАВЦІВ З ПРИВОДУ ОСББ? ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДЬ

Експертною групою в офісі Відкритої громадської платформи «Нова Полтава» (вул. Котляревського, 6) постійно проводяться безкоштовні консультації зі створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, а також надається допомога при реєстрації ОСББ.

Графік консультацій:

З понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 год.
Обідня перерва: з 13 до 14 год.

Попередні консультації допомогли визначитися з основними проблемними питаннями, з якими найчастіше звертаються мешканці міста. Спробуємо відповісти на них:

1. Чи повинна міська влада допомагати у створенні ОСББ?

Так, повинна!

Відповідно до підпункту 3, пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на органи місцевого самоврядування покладений обов’язок надання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті, сприянні створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

За Законами України, міська влада повинна всіляко допомагати громадянам у створенні об’єднань співвласників, фінансуванні об’єднань відповідно до порядку, передбаченого законодавством для державного житлового фонду.

2. Як отримати реєстр співвласників будинку для проведення установчих зборів?

Як має бути згідно закону?

Згідно абзацу 4, п. 1, ст. 6, Закону України «Про особливості права власності у багатоповерховому будинку» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 29, ст. 262), співвласники багатоквартирного будинку мають право «безоплатно одержувати інформацію про суб’єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом».

Керуючись Законом України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних населення» міська влада відмовляється надавати реєстр співвласників квартир в будинку, тому ініціативні групи вимушені обходити кожну квартиру та збирати необхідні дані.

3. Передача будинку, виконання капітального ремонту.

Як має бути згідно закону?

У частині 3 статті 30 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 286-ІІІ від 29.11.2001 року зазначено, що до проведення реформи системи оплати праці запроваджується державна дотація на комунальні послуги, обслуговування та капітальний ремонт будинків об’єднань відповідно до порядку, передбаченого законодавством для державного житлового фонду.

Як діяти полтавцям?

До початку процедури створення ОСББ, необхідно у встановленому порядку звернутись до місцевого органу влади з листом-повідомленням про необхідність капітального ремонту. Після юридичної реєстрації ОСББ необхідно надати листа до виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо підготовки рішення про передачу будинку з балансу ЖЕДу до ОСББ. У рішенні повинно бути зазначено склад комісії, до якої має входити представник спеціалізованої організації для визначення необхідності та вартості капітального ремонту будинку. Після передачі будинку об’єднанню співвласників потрібно надіслати листа до місцевого органу влади про необхідність отримання державної дотації на капітальний ремонт будинків об’єднань відповідно до порядку, передбаченого законодавством для державного житлового фонду.

4. Повідомлення про установчі збори органів міської влади.

Житлові або не житлові приміщення, які не приватизовані, можуть бути власністю органу місцевого самоврядування. Тому рекомендуємо при створенні ОСББ направляти повідомлення про установчі збори на адресу місцевого органу влади з метою запрошення представників влади для участі в установчих зборах Вашого будинку.

5. Кому довірити управління власним будинком?

Найкраще – це самостійне обслуговування Вашого будинку. Або оптимальний варіант – створення асоціації за територіальнім принципом: один двір, місцезнаходження в одному кварталі, тощо. Асоціація об’єднань співвласників багатоквартирного будинку – юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Не купіться на управлінські компанії, в назвах яких просто фігурує слово «Асоціація»! Укрупнення компаній, які будуть керувати Вашими будинками, тільки приведе до формату ЖЕДу та збільшить тарифи на обслуговування.

6. Оформлення земельної ділянки.

У разі створення ОСББ співвласники складають звернення до міської ради, на підставі якого земельна прибудинкова ділянка передається в безкоштовне користування з можливістю подальшої приватизації (за необхідністю). Вартість оренди або податку на землю визначають депутати міської ради, яких Ви обрали.

7. Чи залишаться пільги і субсидії на сплату комунальних послуг?

Так, залишаються.

Відповідно до діючих законодавчих актів, Управління праці та соціального захисту населення мають правові підстави для відшкодування витрат за надані пільги і нарахування субсидій на оплату комунальних послуг мешканцям будинків, де створено ОСББ.

Загальними зборами ОСББ визначається та затверджується розмір внесків (платежів), але відшкодування пільг державою не може бути більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги та встановленого згідно із законодавством граничного розміру відповідних витрат.

8. Що робити з боржниками у випадку створення ОСББ?

Є три можливих варіанти:

– Вплив на неплатника колективом мешканців будинку – це Ваш спільний будинок і це Ваша спільна кишеня, якою користується боржник.
– Звернення до суду.
– За згодою правління будинку окремі співвласники можуть в рахунок платежів і сплати боргів виконувати необхідні роботи для утримання будинку.

Ігор Козуб
експерт ВГП «Нова Полтава»

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
23.11.2021
Одна з задач нашої організацій – різними інструментами підвищувати активність населення та залучення його до прийняття рішень. Цим ми займаємось понад 5 років. Проте для ефективних результатів співпраці населення та активістів замало. Тут потрібна взаємодія влади і громади. Саме про…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
19.04.2021
До кінця  2021 року у Полтаві планують ліквідувати КП «ЖЕО №2», а будинки, які обслуговувало комунальне підприємство, передати управлінським компаніям. Це потягне за собою збільшення вартості послуг. Призначення управлінських компаній здійснює міська рада без участі мешканців. ОСББ ж самостійно обирають…
06.02.2020
Увага! Ми оголошуємо сьомий набір на навчання майбутніх керівників ОСББ.  Чому це важливо і на часі? Тому що 1 травня 2020  року вступають у дію зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”; Тому що ринку житлово-комунальних…
запис на прийом
Підписатись на новини