Вирішили не чекати доки міська влада вирішить усі проблеми Вашого мікрорайону?
Вважаєте, що громада мікрорайону повинна бути активною, та сама створювати та змінювати простір навколо себе?
Не знаєте з чого розпочати свою діяльність?
Ми рекомендуємо розпочати з офіційного оформлення вашої громади, а саме створити та зареєструвати орган місцевого самоврядування (скорочено – ОСН). Адже це допоможе Вам у знаходженні відповідей на наступні запитання: скільки активних членів має громада мікрорайону, який час та зусилля вони готові приділяти на суспільно корисні роботи, які проблеми вони вважають актуальними ті інші питання.
Всі ці питання, а зокрема і прийняття рішення про створення ОСН, повинні бути розглянуті під час проведення зборів (конференції), на яких повинна бути присутня половина від загальної кількості мешканців мікрорайону або території, які мають право голосу.
Під час проведення зборів (конференції) приймається рішення про обрання ініціативної групи, яка буде представляти інтереси ОСН перед місцевою владою. Всі рішення на вказаних зборах приймаються більшістю голосів від кількості присутніх.
За результатами проведених зборів, ініціативна група подає до органу місцевого самоврядування заяву про створення ОСН, протокол зборів (конференції), в якому має бути зазначені основні цілі створення та діяльності ОСН, а також перелік усіх осіб, які брали участь у вказаних зборах з детальною інформацією про них – паспортні дані, рік народження, адреса проживання та інше.
Відповідно до Закону України «Про органи самоорганізації населення», наступним кроком є дозвіл на створення ОСН, який надається на підставі рішення сесії органу місцевого самоврядування.
Наступним кроком для створення ОСН є його легалізація виконавчим комітетом органу місцевого самоврядування, для чого подаються наступні документи: рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на створення ОСН, протокол зборів (конференції), положення про ОСН, персональний склад членів ОСН.
За результатами розгляду вказаного звернення, виконавчий комітет ОМС приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ОСН.
Наступним, і фінальним кроком для створення ОСН є проходження процедури державної реєстрації юридичної особи відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Отже, ОСН набуде статусу юридичної особи, що зареєстрована відповідно до чинного законодавства України, після внесення інформації до Єдиного державного реєстру.
Але для чого цього потрібно? На нашу думку, це потрібно, зокрема, з метою переведення співпраці із міською владою в офіційне русло у частині отримання коштів із місцевого бюджету на вирішення питань, що стоять перед громадою. Адже, влада не може виділяти кошти «в повітря», повинен бути кінцевий отримувач коштів, і саме тут в нагоді стане ОСН.
Крім того, участь у грантових національних або міжнародних проектах, які направлені на підтримання ініціативи громади для самоуправління не невеликих територіях також вимагає створення ОСН у вигляді юридичної особи.
Отже, реєстрації ОСН у статусі юридичної особи є важливим кроком щодо активізації зусиль громади щодо перебирання відповідальності на себе за стан розвитку території навколо себе.
Тарас Захаров, юрист з питань ОСББ