31 травня представники ЗМІ та влади відвідали прес-тур “Сортування відходів у Мачухівський ОТГ та екскурсію на виробництво сортувального обладнання”. Організатором виступила ГО “Еколтава”
Минулого року три сільські ради Полтавщини виграли обласний конкурс та отримали грант на проект “Налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами” на території Мачухівської, Судіївської та Плосківської сільських рад Решитилівського району. Завдяки фінансуванню обласного та міського бюджету на суму 613 тисяч гривень, закупили 4 комплекта баків по роздільному збору і 45 баків по змішаному.
Голова Мачухівської об’єднаної територіальної громади, Білокінь Валерій Васильович, розповідає, що коли з’явилася можливість придбати техніку, ресурси направили на створення комунального підприємства. Автомобіль збирав змішане сміття під дворами, а зараз почали процес роздільного сміттєзбору.
– До цього часу викидали хто де міг, хто де бачив. Після створення комунального підприємства, територія почистішала. Населення приємно здивувало те, що вони дійсно пластик кидають у “пластик”, папір у “папір”, а скло до “скла”.
На фото зліва направо: Валерій Марченко, Валерій Білокінь.
Встановили баки по роздільному збору в Мачухах в місцях найбільшого скупчення людей, а для змішаного сміття – по всій Мачухівській ОТГ, яка включає в себе 5 сільських рад. Випущено буклети, з інструкцією щодо сортування сміття. Також цю інформацію можна знайти на сторінці у Facebook.
В рамках співробітництва Комунальне Підприємство “Дружба” придбали 8-тонний прес на суму 35 тисяч гривень, для пресування пет-пляшок та макулатури.
З прийняттям тарифів на вивіз сміття заключаються договори з жителями ОТГ. Вивіз змішаного сміття обходився населенню безкоштовно, але з червня послуга стане платною – 15,25 грн з людини. Тариф діє для жителів і для всієї об’єднаної громади.
Директор КП “Дружба”, Марченко Валерій Григорович зазначив, що змішане сміття відвозиться на на міське сміттєзвалище:
– Щомісяця ми платимо близько 15 тисяч на захоронення відходів по всій об’єднаній громаді.
Виконавчий директор ТОВ “Система Модернізації Складів”, Алла Костенко, розповідає, що в галузь по сортуванню сміття пішли лише рік тому та розпочали розробку. Почавши робити окремі елементи Обухов нічого не замовив у ТОВ “СМС”, але завдяки йому відбулося багато проектувань, обговорень та “мозкових штурмів”:
– Конвеєри – наш профіль, але ми не знали, що можемо робити лінії для сміття. Якесь обладнання для нас було експериментальним. Його менше робили та більше випробовували, а потім зробили першу сортувальну лінію.
У Дунаєвці та Запоріжжі сортувальні лінії було встановлено минулого тижня. Зараз підприємство виробляє лінії для Дніпропетровська і Гадяча.
Комерційний директор ТОВ “СМС”, Вячеслав Сороківський, повідомляє, що вартість сортувальних ліній – від 600 тисяч до 3 мільйонів гривень. Найбільша лінія займає територію 76 метрів по довжині і по ширині десь 18 м. Лінії для ОТГ, невеличких міст – 35 метрів по довжині і 4 метра в ширину:
– У нас більше 50ти запитів, які почались з 2017-го року. Але через проблеми з коштами та виділенням землі, “всі вони тянуться”.
ОТГ уклала договір з полтавською фірмою “Екоресурси”, які вивозять пластик і макулатуру. Скло вивозиться трактором від КП “Дружба” на точку прийому в Супруновці. Здають сортоване сміття за такими цінами: макулатура 3,5 грн за кг, скло 0,8 грн за кг, і пет-пляшка 6 грн за кг. З початку року зібрали близько 3,5 тисяч гривень.
Валентина Камінська