Управління будинком: на крок попереду реформи

Джерело: Время, автор: Тетяна Буряківська

Нещодавно президент України Петро Порошенко підписав два закони, покликані прискорити процеси термомодернізації наших житлових будинків – це закони «Про енергетичну ефективність будівель» та «Про Фонд енергоефективності».

На свою чергу чекає раніше прийнятий парламентом закон «Про комерційний облік комунальних послуг».

Таким чином, у пакеті з чотирьох законів, спрямованих на підвищення енергоефективності ЖКГ, неприйнятим залишається один – закон «Про житлово-комунальні послуги». Оскільки Верховна Рада пішла на канікули, експерти очікують, що його приймуть восени, після чого країна отримає весь набір інструментів для активних перетворень житлово-комунальної системи.

Зокрема, йдеться не тільки про додаткові можливості фінансування (так, наприклад, Євросоюз і Німеччина готові інвестувати в український Фонд енергоефективності 100 млн євро), а й про обов’язковий енергоаудит будівель перед проведенням термомодернізації, про стовідсоткову установку лічильників тепла і води, про перехід від «утримання» багатоквартирних будинків до «управління» ними.

Стежимо за програмами підтримки енергоефективності

Не секрет, що до всього нового населення ставиться насторожено. Якщо фінансова допомога на утеплення та іншу модернізацію співвласникам багатоповерхівок до вподоби, то, наприклад, вкладати гроші в енергоаудит будинку і пошук місць «витоків» тепла готові не всі, як і платити за послуги управителя. Тим часом, в Україні і, зокрема, в Харкові є будинки, які цілком успішно ведуть своє господарство за тими правилами, які тільки тепер вводяться згаданими законами для всієї країни.

– Потрібно або готувати свій будинок до модернізації та заощаджувати, або готуватися платити більше – тарифи будуть змінюватися, а будинки будуть використовувати все більше енергії, – переконана Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА. – Розбиті вікна у під’їздах, діряві труби, двері, крізь які гуляє вітер – все це буде причиною зайвих витрат енергії в будинку.

…Наталя Деркач є керуючою в 7 багатоквартирних будинках ОСББ і ЖБК на Павловому Полі. Інженер-машинобудівник за професією, колись вона погодилася стати головою ОСББ, створеного в її будинку. Потім, розібравшись у тонкощах ведення будинкового господарства і пройшовши навчання, вирішила запропонувати свої послуги керуючого співвласникам сусідніх п’ятиповерхівок. Так управління житловими будинками стало її роботою як приватного підприємця.

Мешканці будинків, якими управляє Наталія – люди, в основному, небагаті, серед них багато пенсіонерів. Тому вона прагне використовувати всі доступні можливості для того, щоб зменшити їхні витрати на «комуналку».

– Я намагаюся оперативно відстежувати всі програми, які допомагають у фінансуванні заходів щодо поліпшення умов проживання у будинках, – розповідає Наталя Деркач. – Наприклад, за допомогою програми, за якою міський бюджет компенсує 75% вартості ремонтних робіт, нам вдалося провести необхідні ремонти в будинках. Ще ми беремо участь у програмі «теплі кредити». Два роки тому встановили тепловий лічильник в будинку № 5а по вулиці Космонавтів. І витрати на опалення відразу зменшилися майже вдвічі! Зазвичай, основна економія відбувається за рахунок теплих періодів на початку і в кінці опалювального сезону. Після цього й інші будинки обзавелися теплолічильниками, тим паче, що за ці два роки вони практично не змінилися в ціні. У цьому році за рахунок «теплого кредиту» ми вирішили провести відразу три енергоефективні заходи в будинку № 24а по вулиці Олексія Дерев’янка: встановити індивідуальний тепловий пункт (який автоматично регулює подачу тепла залежно від погодних умов), замінити вікна та систему освітлення. Чому зважилися одразу на таку кількість робіт? Справа в тому, що брати кредит зараз стало набагато вигідніше, ніж два роки тому. По-перше, банки знизили процентні ставки: раніше давали позики під 23% річних, а тепер – під 18%. По-друге, на додачу до компенсації з державної скарбниці з’явилися компенсації з обласного та міського бюджетів. І якщо в 2015 році нам відшкодували лише 47% кредиту, то цього року – вже 93%. По-третє, тепер банк не вимагає обов’язкового внесення першого внеску. Так що на цей раз ми навіть не збирали попередньо грошей з мешканців. І, думаю, виплатимо взятий кредит достроково. А ось фасади будинків ми вирішили поки не утеплювати: як з’ясувалося після проведення тепловізійної зйомки, керамзитобетонні стіни відмінно тримають тепло, незважаючи на те, що нашим будинкам вже понад 50 років.

Знаходячи можливості для залучення фінансування у «свої» будинки, Наталя розповідає про них співвласникам. В одних ОСББ люди швидше погоджуються на зміни, в інших – наважуються, тільки переконавшись у вдалому досвіді сусідів. Але в цілому «флотилія» з 7 будинків поступово рухається вперед, упевнено обганяючи будівлі, мешканці яких ще не навчилися економити енергоресурси, а заодно – і свої гроші.

Робота керуючого їй подобається, зізнається Наталя, хоча в рішенні практично всіх проблем, які виникають, доводиться бути чи не першопрохідцем, адже професійних управителів будинків у нас зовсім мало, а тих, хто прагне відповідати на виклики часу – ще менше…

Послуги – на вибір мешканців

На думку голови одного з перших у Харкові ОСББ «Альма-центр», члена Національної ради з питань створення та функціонування ОСББ при Кабінеті міністрів України Юлії Самойлової, прийняття закону «Про житлово-комунальні послуги» істотно розширить для мешканців спектр можливостей щодо вибору послуг і їхньої вартості:

– У цьому законопроекті вже немає такої послуги, як «утримання будинку та прибудинкової території», замість неї з’явиться послуга управління багатоквартирним будинком. У неї може входити все, що власники вважають за потрібне для свого будинку – від прибирання сходових майданчиків та прибудинкової території, технічного обслуговування ліфтів тощо до проведення капітальних ремонтів. Керуючий виступатиме посередником між постачальниками цих послуг і власниками житла і отримуватиме за свою роботу винагороду, розмір якої визначають загальні збори. Ціни ж на усі послуги будуть такими, про які домовляться сторони. Відповідно ніяких «погоджень тарифів» місцевою владою вже не передбачається.

Ще одне нововведення цього законопроекту, говорить Юлія Самойлова, стосується постачання комунальних послуг. Тепер до входу в будинок будь-яка послуга буде вважатися товаром, а вже при надходженні до квартири – послугою. У законодавстві з’являється таке поняття як колективний споживач, для якого тарифи будуть нижчими, ніж для індивідуального споживача. Тому мешканцям, організованим в ОСББ, послуги в кінцевому рахунку будуть обходитися дешевше, ніж при їхньому придбанні у тепломереж або у водоканалу кожною окремою квартирою. Крім того, законопроектом посилено відповідальність і управителів, і постачальників послуг за неякісні або ненадані послуги. Це світова практика, яка поступово буде входити і в наше життя.

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
3 вересня Фонд енергоефективності розпочинає прийом заявок від ОСББ за Програмою “Енергодім” на отримання часткової компенсації витрат на термореновацію багатоквартирних будинків. Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j.  Що відшкодовує грант?  ✅ проведення енергетичного аудиту;✅ розробку проектної документації та її…
Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
запис на прийом
Підписатись на новини