Як зекономити з «драконівськими» тарифами?

Хоч зараз ще середина літа, вже необхідно замислюватись над тим, як буде опалюватись взимку Ваша квартира, будинок та скільки це буде коштувати Вашій родині. Популістські дії окремих політичних сил ні до чого не призвели і стає зрозуміло, що вирішувати проблему мешканцям міста прийдеться самостійно, об’єднавшись для прийняття рішень щодо комплексу дій заради зменшення витрат на опалення своїх помешкань.

Постановою №1101 від 09.06.2016 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення та з централізованого постачання гарячої води для потреб населення, які набули чинності з 1 липня 2016 року, а саме:

З централізованого опалення:
— для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1350,66 грн./Гкал (з ПДВ);
— для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії — 30,26 грн. за 1 кв. м за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (з ПДВ).

З централізованого гарячого водопостачання:
— за умови підключення рушникосушильників до системи гарячого водопостачання — 79,48 грн. за 1 куб. м (з ПДВ);
— за умови відсутності рушникосушильників — 73,35 грн. за 1 куб. м (з ПДВ).

Це означає, що квартира площею 60 кв. м. сплачуватиме за опалення протягом періоду надання послуги (з розрахунку: площа квартири Х вартість опалення за квадратний метр) 1815,6 грн. Якщо додати споживання гарячої води, виходить, що в опалювальній сезон впродовж шести місяців власники квартири сплатять майже 12 тисяч гривень.
Відповідно до постанови КМУ від 27 квітня 2016 р. № 315 з 1 травня 2016 р. по 31 березня 2017 р. (включно) діє гранична роздрібна ціна на природний газ для побутових споживачів у розмірі 6,879 грн. за 1 куб. метр.

Чи є можливість зекономити на опаленні?

Так, є. Способів економії декілька:

По-перше, це комплексне утеплення житлового будинку та встановлення загального теплового лічильника. Не варто плутати з встановленням просто одного теплового лічильника без заходів комплексного утеплення – економія буде примарною. Зразком такого практичного вирішення даного питання є будинок № 27 по вул. Івана Мазепи (колишня Калініна) у Полтаві. Комплекс заходів було виконано за кошти ВГП «Нова Полтава» (детальний опис з фактичними платіжними документами в газеті «Нова Полтава» №3). Економія коштів складає від 20 до 40%.

По-друге, це відключення від систем «Полтаватеплоенерго» відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.2005 № 4. Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Після відключення потрібно виконати монтаж індивідуального опалення. При автономному опаленні квартира приблизно споживає 100-200 куб. метрів природного газу в місяць, що коштуватиме від 700 до 1400 грн. на місяць. Вартість індивідуального опалення буде залежати від проектного рішення, використаного обладнання та бажання місцевих органів влади та «Полтавагазу» допомогти у вирішені проблем громади.

По-третє, встановлення автономної, окремої котельні на будинок або групу будинків для оптимального теплопостачання з меншими втратами на теплові траси та зайві теплопункти. Така схема оптимального теплопостачання в комплексі з утепленням будинку відповідно до європейських норм має дати економію коштів населення до 50%. Такі проекти, як впровадження оптимальної схеми теплопостачання, повинні розроблятися за допомогою держави, місцевих органів влади зі створенням відповідних програм.

Що робити?
Більшість полтавців, та й українців загалом, наразі хвилюють питання тарифів. Мешканці активно обговорюють, що ж робити надалі та як виживати.
Наприклад, мешканці будинку по вул. Алмазній, 3 навіть хотіли писати листа до Президента та Верховної Ради про «драконівські» тарифи з вимогою вирішення питання непід’ємної для пенсіонерів та інших категорій населення вартості опалення та гарячого водопостачання.

Депутат Шевченківської районної ради Роман Карпляк, який часто відвідує збори мешканців різних будинків, каже, що кожна зустріч з полтавцями починається і завершується «тарифною темою».

Нещодавно міністр соціальної політики Андрій Рева прокоментував прийняті міськими радами декількох міст України рішення про встановлення мораторію на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги:- «Депутати місцевих рад висловили співчуття населенню, приєднавшись до загальних вигуків популістів про необхідність зниження тарифів. Сказав пан: «кожух» і слово його тепле –  ці ухвали місцевих органів рад із подібного розряду. Якщо депутати місцевих рад хочуть знижувати тарифи, будь ласка, але нехай діють так, як написано в законі. Тобто, якщо ви вважаєте, що тарифи економічно не обґрунтовані, то його зниження можна забезпечити, передбачивши в бюджеті відшкодування різниці. І якщо в міських бюджетах є зайві кошти, то нехай приймають такі рішення. Але ж ви бачите, вони декларують свій протест підняттю величини тарифів, але гроші на компенсацію різниці їх вартості передбачити забувають». Тож чи є потреба проводити якісь мітинги, гучні заходи заради зменшення розміру платіжок? Адже всі міністерства та відомства прекрасно володіють інформацією про невідповідність встановлених тарифів платоспроможності населення на даний час. І про всезростаюче обурення людей всі також добре знають. А поки у владі «пани чубляться», можливо, краще взяти управління своїми будинками у власні руки?

Наприклад, створити ОСББ, перейти на індивідуальне чи автономне опалення, впроваджувати заходи з енергозбереження тощо та зменшити власну залежність від якихось державницьких та інших владних рішень.

Ігор Козуб,
експерт ВГП «Нова Полтава»

Можемо трішки похвалитися наше місто вийшло на третє місце в Україні по підтримці ОСББ з енергоефективних заходів. На програму було виділено 5 млн. грн. Рейтинг українських міст щодо програм співфінансування презентували на XII Всеукраїнському Форумі ОСББ у Львові, який…
У Полтаві створено понад 250 ОСББ і щороку їх кількість збільшується. Є будинки, мешканці яких бояться йти на кардинальні зміни, а є ті, які мають успішну практику в реалізації заходів з енергоефективності, безпеки, облаштування прибудинкової території тощо. Минулого тижня…
5 багатоповерхівок у Полтаві отримали компенсацію коштів за програмою підтримки ОСББ. Частину грошей, із 5 мільйонів грн закладених на цей рік,  депутати виділили на минулій сесії міської ради. Хто може долучитися до програми та на яких умовах, розповіла депутатка…
24.09.2019
21 вересня, у Всесвітній день чистоти, полтавці не лише прибирали, а й займалися екологічною просвітою. Адже після прибирання двох парків – Прирічкового та «Перемога» й ставків у мікрорайоні Огнівка, ГО «Нова Полтава» влаштувала у центрі міста «Poltava Eco Family…
3 вересня Фонд енергоефективності розпочинає прийом заявок від ОСББ за Програмою “Енергодім” на отримання часткової компенсації витрат на термореновацію багатоквартирних будинків. Заявки подаються через усі відділення банка-партнера: http://bit.ly/2zmee6j.  Що відшкодовує грант?  ✅ проведення енергетичного аудиту;✅ розробку проектної документації та її…
Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
запис на прийом
Підписатись на новини