Європейський Союз та Програма розвитку ООН (ПРООН) запустили дворічний проект «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» Проект тісно співпрацюватиме з Фондом енергоефективності та іншими програмами та донорами, які підтримують ОСББ, впровадження заходів енергозбереження.
Це дворічний проект реалізується з метою стимулювання та підтримки створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у всіх 24 областях України. Щонайменше 2 000 нових ОСББ буде створено та загалом 4 000 ОСББ пройдуть навчання з управління енергоефективними проектами.
В середньому 480 000 осіб отримають пряму вигоду від реалізації проекту, та не менш ніж 1 мільйон українців підвищать свою обізнаність у сфері енергоефективності. ЄС надає фінансування розміром 4 млн євро в межах Програми підтримки енергоефективності для України (EE4U). ПРООН надаватиме технічну допомогу шляхом впровадження проекту, який триватиме з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2020 року.
Протягом двох років проект буде проводити інформаційну кампанію на національному, обласному та місцевому рівнях з метою інформувати широку громадськість і місцеві громади щодо нового законодавства у сфері енергоефективності, програм Фонду енергоефективності та механізмів фінансування, які він пропонує.
Проект проводитиме також серію групових та індивідуальних консультацій для активістів, які мають намір створити ОСББ, а також представників уже створених ОСББ та місцевої влади з питань створення ОСББ, ведення бухгалтерії та фінансового менеджменту, пошуку та отримання фінансування для ініціатив по покращенню стану будинків.
Впродовж проекту мешканці області, які створили ОСББ, отримають консультативну і методичну допомогу, яка дасть їм можливість якісно готувати проекти для отримання фінансування з Фонду енергоефективності.
Завдяки цьому фінансуванню на енергоощадні заходи, у ОСББ і ЖБК з’явиться можливість суттєво скоротити як витрати утримувача будинку на енергоносії, необхідні для функціонування споруди, так і витрати мешканців, зокрема – на опалення.
Наша організація виступила партнером проекту. Сьогодні 70% житлового фонду – старі, або незручні, або неенергоефективні будинки. Порівняно з європейськими країнами затрати житлового фонду в 3-4 рази більші, а, значить, населення в Україні платить більше, ніж могло б.
Новостворені та існуючі ОСББ у подальшому зможуть розробити власні проекти з підвищення енергоефективності та подати заявку на фінансування до Фонду енергоефективності України. Проект розрахований на 2 роки, загалом ЄС, у т.ч. уряд Німеччини надав 80 млн євро на гранти для ОСББ.
«За даними експертів, 42 % житлового фонду Полтави потребують енергетичної санації, тому реалізація проекту — це вже необхідність. Допомогу отримають окремі будинки, які будуть учасниками програми, але це буде гарним прикладом для інших, бо ми маємо досвід реалізації проектів з енергоефективності, встановлення сонячних панелей тощо, і тепер на їхньому прикладі легко переконати інших, що це справді допомагає зменшити оплату й підвищити комфорт», — зазначила Голова громадської організації “Нова Полтава” Юлія Городчаніна.
Подати заявку на участь в проекті можна за посиланням www.houses.in.ua/registration
Довідкова інформація:
Європейська комісія ухвалила Програму підтримки енергоефективності для України (EE4U), яка має сприяти підвищенню енергоефективності житлового сектору в Україні та скороченню викидів парникових газів. У цьому контексті ЄС спільно з Урядом Німеччини будуть підтримувати діяльність Фонду енергоефективності у наданні грантів на термомодернізацію багатоквартирних будинків на всій території України. Протягом двох фаз цієї програми, загалом ЄС надасть 80 млн євро на гранти для ОСББ і понад 22 млн євро технічної допомоги (які переважно будуть використані Міжнародною фінансовою корпорацією (МФК) та ПРООН).
Житловий сектор України у 3-4 рази менш енергоефективний порівняно з сусідніми країнами ЄС з подібним кліматом і споживає близько 40% енергоресурсів країни. Загалом 70% квартир у багатоквартирних будинках, де проживають приблизно 34 млн українців, є вкрай енергетично неефективними.
Довідкова інформація: Тетяна Дієва, відділ зв’язків з громадськістю (050) 446 50 04, tetyana.diyeva@undp.org