17.12.2021 10:07
Заборона пакетиків: для чого це потрібно та яка є альтернатива

З 10 грудня вступив в дію Закон про обмеження обігу пластикових пакетів. На першому етапі заборона стосується тонких і надтонких та оксорозкладних пластикових пакетів – тих, в які зазвичай покупці складають товар. Тепер надавати їх безоплатно в супермаркетах, аптеках, закладах харчування, у сфері послуг, згідно із законом – заборонено.

За порушення, законом передбачено штраф у розмірі від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Виняток становлять лише пакети для риби, м’яса та крупи, де це первинне пакування. Згодом їх взагалі виведуть з обігу.

Чому пластикові пакети небезпечні

Пластикові пакети, якими ми звикли користуватися у супермаркетах зазвичай виготовленні із поліетилену. Вони з’явилися в Америці в середині 50-х років та швидко завоювали величезну популярність. Ще через 20 років вони потрапили до Радянського Союзу. На той час це здавалося революцією – зручно, практично та дешево.

Однак, із часом світ усвідомив, якої шкоди це завдає екології планети, бо пакетики не піддаються біологічному розкладанню та утворюють стійке забруднення. У рік на кожного жителя планети припадає по тисячі виготовлених пакетів. І майже стільки ж кожного року викидається. 

Якщо ви вийдете на вулицю та озирнетесь, то обов’язково побачите на землі або на дереві хоча б один пластиковий пакет. Якщо ж поїхати на наше сміттєзвалище – ліс довкола наповнений цими відходами. Пакети роздуває вітром, змиває водою, їх розносять птахи та тварини. У Китаї, до речі, через величезну кількість пакетів у річках постійно трапляються повені. Щороку від пластику гинуть сотні тисяч ссавців, птахів та мільярди риб. До океану потрапляє близько 8 тонн пластику.

Розкладаються ж найтонші пакети у природному середовищі щонайменше за 50 років, поліетилен – понад 200, а пластик – майже 450 років. Більш того, середня тривалість такого пакета – близько 30 хвилин. Утилізувати ж їх дуже важко.

З цієї причини в понад 40 країнах світу використання поліетиленових пакетів, як побутового пакування, обмежено або заборонено. Україна цьогоріч приєдналася до переліку цих країн.

Заміна пакетам

Якщо говорити про пакети в які завертають рибу, м’ясо та інші продукти – на них заборони немає.

Звичайні великі пакети у супермаркетах замінили на біопакети, які швидко розкладаються. При виготовленні таких пакетів у сировину додають спеціальну добавку d2w. Ця добавка допомагає розкладатися всьому складу виробу, проте пластикові залишки нікуди не діваються. Такі пакети коштують дорожче за поліетиленові.

У багатьох країнах світу люди вже давно замість поліетилену та пластику використовують сумки з природних матеріалів. Для круп, хлібу, овочів та фруктів – паперові пакети та тканинні мішечки. Це зручно, вони міцніші та не шкодить екології. Їх можна використовувати багато разів, а продукти в таких пакетах не відсиріють та довше зберігатимуться.

 

 

В Україні та по всьому світу чимало людей замість великих целофанових пакетів використовують екосумки. Вони багаторазові, міцні та мають гарний вигляд. Можна обрати будь-якого розміру, кольору, дизайну та малюнку. Коштують такі вироби по різному, від 10 гривень до кількох сотень, залежно від виробника, матеріалу та дизайну.

Сортування відходів

Ми не можемо не згадати про важливість сортування відходів. Адже це допомагає не лише зменшити кількість шкідливих речовин на смітниках по всьому світу, а ще й допоможе відправляти вторсировину на перероблення.

Вже зараз у Полтавській громаді встановлені контейнери та діють пункти прийому для вторсировини, яку можна відсортувати: пластик, скло і папір. Небезпечні види відходів (батарейки, люмінесцентні лампи й ртутні термометри) – збирає Екобус.

У випадку з пакетами для сміття теж варто займатися сортуванням. Оксорозкладні пакети на 97% складаються з типових пластиків і приблизно на 3% з речовини, яка прискорює розклад на частинки. Утім, коли такі пакети в умовах звалища розкладаються, утворюється мікропластик, який потім за харчовим ланцюжком опиняється всередині людського організму. 

Не забуваємо, одноразовими речами (пластикові/поліетиленові пакети, стаканчики, соломинки, тарілки тощо) користуємось короткий проміжок часу, у середньому живуть вони хвилин 20-30 хвилин, а розкладаються такі речі понад 50 років. Саме тому радимо максимально замінити все одноразове на багаторазове або на вироби з тих матеріалів, які можна переробити. Наприклад, пластикові пакети замінити на екосумки, замість купи одноразових стаканчиків використовувати екочашки, термос чи пляшку для води, а соломинки для напоїв з пластику замінити на багаторазові металеві.

Не так важко змінити звичку, проте це неймовірна користь для природи. Бережемо себе та довкілля разом – обери альтернативу пластику.

 

 

08.02.2022
Наявність газонів у містах асоціювалися із безпекою, чистотою та благополуччям. Такий штучно створений трав’яний покрив красивий та підкреслює архітектурні композиції. Проте мало хто задавався питанням, чи корисний він? Як виявляється, для сучасного міста – ні. Що таке газони та звідки…
23.10.2021
Згідно із правил утримань зелених насаджень рівень озеленение міських вулиць має бути не меншим 25%, а території біля шкіл – 45-50%. Перш за все, вони слугують резервуарами для чистого повітря.
05.08.2021
Останні роки у Полтаві та інших містах України активно обговорюється нерозбірлива обрізка дерев, коли на вулицях міст замість зелених красенів залишаються лише страхітливі обрубки, які за пару років так-сяк жевріють, а потім тихо помирають. Через це у багатьох містах…
20.07.2021
Прийом документів до участі в установчих зборах Молодіжної Ради Полтавської міської територіальної громади триватиме до 26 липня включно. Раніше ж зазначені терміни були до 12-го липня. Подовжили терміни для того, щоб всі охочі встигли зібрати необхідний кейс для участі…
14.05.2021
У Полтавській громаді часто зустрічаються відпрацьовані автомобільні шини на прибудинкових територіях, клумбах та дитячих майданчиках. Також їх нерідко використовують, як відбійники для автівок. Проте мало хто задумувався, чому такого дворового «мистецтва» неможливо знайти у європейських країнах. Заборона на використання автопокришок…
26.04.2021
В Європі та багатьох країнах світу давно відмовились від пластику на кладовищах. Альтернативою стали живі квіти та охайна територія довкола могили. Багато громад в Україні та Полтавщині теж приєднались до цієї екологічної практики. Проте в самому обласному центрі питання…
запис на прийом
Підписатись на новини